Има нужда от промяна на мястото на прокуратурата и въпросът е на дневен ред от дълго време. Чест прави на президента, че повдига въпросът в една неблагоприятна политическа среда. Това каза преподавателят по конституционно право Атанас Славов във връзка с отворената дискусия за прокуратурата в държавната рамка на България.
Експертът беше категоричен, че новото предложение за контрол над главния прокурор всъщност не решава и не отразява препоръките на Венецианската комисия. Той напомни скандала ЦУМгейт, както и други сигнали, по които има мълчание. Трябва да има процедура по импийчмънт на главния прокурор – извън наказателно производство, категоричен беше Славов и изрази надежда, че президентът ще може да формулира предложение за процедура след дискусиите. Доверието към тандема Гешев – Цацаров е ниско, той е риск за правовата държава, смята Атанас Славов и изрази скептицизъм за бъдещата им работа.
Славов напомни пред БНТ, че в отворената от президента дискусия за промяна на Конституцията не става въпрос само за държавното обвинение, а и за възможността граждани да сезират Конституционния съд – нещо, на което държавният глава обръща внимание.
Винаги през годините като преобладаващо и експертно мнение надделяваше, че мястото на прокуратурата е в независимата съдебна система. Това заяви лицето на Института за модерна политика Борислав Цеков, който подкрепи същата позиция с аргумента "представете си какви ще са обвиненията, ако е към изпълнителната власт".
По темата с независимия прокурор, който да разследва главния прокурор в случаи на извършено от него умишлено престъпление от общ характер, Цеков смята, че няма конституционен дебат и че правителството ще сезира Конституционния съд, който ще каже това. Съответно, споровете по законопроекта ще отпаднат. Това е много частен случай – да има такова престъпление, извършено от обвинител номер едно, не говорим за механизъм за контрол върху главния прокурор в това предложение на правителството, каза още Цеков. И обяви, че при престъпление може ВСС да определи прокурор, който да разследва, т.е. няма нужда от нов закон за независим прокурор. Не виждам потенциал президентът да консолидира политическа подкрепа за конституционна промяна, подчерта Цеков, който поздрави Иван Гешев за встъпването му в длъжност като главен прокурор и му пожела успех.
Всъщност Цеков, който е преподавател по конституционно право, даде за пример за баланс именно процедурата за избор на главен прокурор – как президентът може да наложи еднократно вето т.е. има предпазен механизъм. И обяви, че международни експерти сочат за пример Конституцията ни, без да посочва конкретни имена.