Най-притеснителното нещо в този проект е, че каквато и да е цената за „Южен поток”, когато нямаш яснота на приходите, ти не знаеш дали е изгоден. Няма подписано споразумение за транзитните такси, тоест какви ще са приходите за България.
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Това каза в предаването „Лице в лице” по БТВ вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева.
„Плюсовете са, че диверсифицираме пътя на доставките на газ. Всички си спомняме спирането им. Притеснени сме от възможността тази зима също да се случи. Освен това, това е и инвестиционен проект”, обясни вицепремиерът. Тя припомни спирането на доставките на газ за България през 2009 година и това, че страната ни е останала без отопление зимата.
„Загубите тогава по изчисления се оказаха, че са около 200 милиона евро на месец за българската икономика. От тази гледна точка, независимо дали финансово или политически, е добре за България да има друг път на доставка на руски природен газ. Разбира се, „Южен поток” не диверсифицира източника, само трасето и една от основните задачи на служебния кабинет е изграждането на интерконекторните връзки с Турция, Гърция, Румъния, тоест ускоряване на изграждането”, уточни Захариева.
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Попитана дали наистина има информация, че е поскъпнала цената на проекта „Южен поток” с един милиард, Захариева отново отговори, че когато не се знае какви ще са приходите, няма как да се определи какво би било изгодно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
„И един милиард да е цената, а тя е много повече, няма да как да се каже, че той е финансово изгоден или не. Документите за проекта е споразумението между двете страни, а такова липсва. Как се уреждат транзитните такси – те се уреждат със споразумение. Това, което ме учудва е – как правиш разходи – подписваш договор за строителство и доставки, без да знаеш какви ще са приходите по този проект”, каза още Екатерина Захариева.