Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата не предоставя допълнителни средства за борба с насекомите в дунавските общини

27 февруари 2019, 10:28 часа • 981 прочитания

Българската държава не предоставя допълнителни средства за борба с насекомите в дунавските общини. Това заявява министърът на финансите Владислав Горанов, предаде БГНЕС.

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Според Закона за здравето Националният център по заразни и паразитни болести и регионалните здравни инспекции се грижат за дезинсекцията в страната.

"В техните компетенции са оценката на рисковите места за предприемането на ефективни дезинсекционни обработки, подбора на препаратите, начините и сроковете за обработка на площите. Самото практическо изпълнение на необходимите дезинсекционни мероприятия е задължение на всички общини, макар и в различна степен", отбелязва министър Горанов.

Той подчертава, че през последните години държавата не е планирала пари за борба с насекомите извън одобрените с годишните закони за държавния бюджет трансфери към общините.

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

"Средства с подобно предназначение не са предвидени и за бюджетната 2019 година", подчертава министърът на финансите.

Горанов се надява, че българските общини имат достатъчно капацитет да се справят с този тип риск за здравето на хората, не само по поречието на река Дунав, но и на територията на цялата страна, където има условия за развитието на подобни популации.

Според финансовия министър един от източниците на финансиране на борбата с насекомите могат да бъдат увеличените постъпления от данъци. Така той посочва, че през 2018 г. общините са получили 65 млн. лева повече от имуществени данъците. Към тази положителна тенденция може да се прибави и постоянното увеличение на размерите на основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините.

"За 2019 г. одобрените със закона за държавния бюджет трансфери, без общата субсидия за делегираните от държавата дейности, са в размер на 511,3 млн. лв., които са с 30 млн. лв. повече спрямо одобрените за 2018 г.“, добавя Горанов.

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес