Българската държава не предоставя допълнителни средства за борба с насекомите в дунавските общини. Това заявява министърът на финансите Владислав Горанов, предаде БГНЕС.
Още: Заплаха за културното наследство: ПП иска оставката на Мариан Бачев
Още: Борисов ще избира председател на ЕНП: Ето за какво е кандидат Мария Габриел
Според Закона за здравето Националният център по заразни и паразитни болести и регионалните здравни инспекции се грижат за дезинсекцията в страната.
"В техните компетенции са оценката на рисковите места за предприемането на ефективни дезинсекционни обработки, подбора на препаратите, начините и сроковете за обработка на площите. Самото практическо изпълнение на необходимите дезинсекционни мероприятия е задължение на всички общини, макар и в различна степен", отбелязва министър Горанов.
Той подчертава, че през последните години държавата не е планирала пари за борба с насекомите извън одобрените с годишните закони за държавния бюджет трансфери към общините.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
"Средства с подобно предназначение не са предвидени и за бюджетната 2019 година", подчертава министърът на финансите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Горанов се надява, че българските общини имат достатъчно капацитет да се справят с този тип риск за здравето на хората, не само по поречието на река Дунав, но и на територията на цялата страна, където има условия за развитието на подобни популации.
Според финансовия министър един от източниците на финансиране на борбата с насекомите могат да бъдат увеличените постъпления от данъци. Така той посочва, че през 2018 г. общините са получили 65 млн. лева повече от имуществени данъците. Към тази положителна тенденция може да се прибави и постоянното увеличение на размерите на основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините.
"За 2019 г. одобрените със закона за държавния бюджет трансфери, без общата субсидия за делегираните от държавата дейности, са в размер на 511,3 млн. лв., които са с 30 млн. лв. повече спрямо одобрените за 2018 г.“, добавя Горанов.
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ