Главният секретар на ПП Българска Социалдемокрация – Евролевица Димитър Митев направи ретроспекция на политическите процеси в страната и изказа своето мнение как партията му може да допринесе за подобряването на качеството на живота в България.
"Парламентарно представените партии не направиха нищо, за да спрат рекордната инфлация, която въпреки увеличените пенсии намали покупателната способност на трудещите се и пенсионерите. Вместо адекватни и таргетирани мерки имаше популистки действия като премахването на ДДС за хлебните изделия. Правилната мярка, с която да се подпомогнат бедните, е тази да се премахне облагането на минималната работна заплата и по принцип премахването на единната данъчна ставка върху доходите и замяната й с прогресивна такава." посочва Митев.
Той припомня и назначаването на председателя на КЕВР в нарушение на правния морал като се промени изискванията в полза на кандидата на една от водещите партии.
"В крайна сметка кандидатът не отговаряше нито на новите, нито на старите изисквания.", категоричен е Димитър Митев.
Според него неизпълнението на приходната част на бюджета и огромното завишаване на разходната част и формирането на рекорден бюджетен дефицит от над 10 млрд. лв. е сериозен проблем за България и в този смисъл той и партията му предлагат следните мерки, които биха подобрили състоянието на държавата.
- Ускорен икономически растеж;
- 15 конкретни проекта;
- 5 в 5 – Пет български стоки или услуги да са в топ пет в света – по подобие на Швеция и др.
- Тези стоки или услуги следва да имат висока добавена стойност и да създават значителен брой работни места.
- България е топ 3 в света по производство на гъши дроб, но той се изнася за Франция, опакова и продава там – добавената стойност остава при французите.
- Стимулиране на българското животновъдство.
- Стимулиране чрез публично-частно партньорство на изграждане на предприятия за създаване на продукти с висока добавена стойност.
- Държавна инициатива в туризма. България има над 23 000 археологически обекта и е в челото на Европа заедно с Италия и Гърция. България не печели от тези обекти, както правят в Гърция и Италия.
- Законът за насърчаване на инвестициите е пасивен. Необходимо е българските посолства по света да се превърнат в про-активни външнотърговски представителства.
- Доизграждане на АЕЦ Белене;
- Доставки на природен газ на база най-изгодни финансови условия без впускане в исторически и политически емоции. Азербейджан не е демокрация, там се нарушават човешки права постоянно. Ако газът на Путин е „лош“, защо газът на Алиев да е „добър“?