"Стефан Янев се опитва да се позиционира в едно поле, което е между проатлантическия консенсус на ПП, ГЕРБ, ДПС и БСП и от другата страна - "Възраждане".
Още: Татяна Дончева: Все още не може да се говори за кабинет
Още: Може ли да има кабинет без ПП? Отговорът от Владислав Панев
Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от изследователен център "Тренд". Той уточни, че политически проект на Янев би бил електорална заплаха за Костадин Костадинов и партията му:
"Те и двамата си дават сметка, че това поле остава без достатъчно политическо представителство. Те се опитват да се качат на една електорална русофилска война", обяви Ганев.
По повод отражението на процесите в международен план в национален контекст Ганев обяви, че те без съмнение дават отражение върху политическия живот в страната:
Още: Кутев каза кое е по-важно за Борисов – редовно правителство или главния прокурор
Още: Ден 3: ГЕРБ продължава с разговорите за кабинет
"Оставката на военния министър Стефан Янев е пряко следствие от руската инвазия в Украйна. След началото на войната в България се очерта нова разграничителна линия в политическия живот като голямата част от партиите заеха ясна позиция, а от другата страна остана само "Възраждане", коментира той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея
По думите му заявката на Стефан Янев за създаване на нов политически проект е отговор точно на това нова разделение в страната:
"От едната страна са твърдо проатлантически позиции, а от другата - и Янев, и Костадинов бягат от прокремълски и проруски позиции, а са с по-нюансирани, по-консервативни позиции".
Според политолога "Възраждане" се възприема от хората като някаква форма на продължение на патриотичния сектор.
Още: Орбан изненадващо пристига в София в петък - среща се с Радев и Борисов (СНИМКИ)
"Нито една от парламентарно представените партии не иска предсрочни избори, може би само "Възраждане", подчерта Димитър Ганев.