„Когато ние правехме структурите, Доган си пиеше уискито в София. ДПС не е на Пеевски, на Аталай или Доган.“ Това коментира Мехмед Дикме, бивш член на ДПС и министър на земеделието в правителството на Симеон Сакскобургготски.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Той добави, че има два фактора, от които зависи дали двете фракции ще влязат в парламента. „Едното е избирателната активност, другото е нагласата в Турция. Но искам да отбележа, че Доган не може без ДПС, той е нищо без ДПС. А ДПС може без него. Остана кръг от хора кариеристи, ще ги видите в листите. Ако Доган 30 години не е успял да помогне на обществото - как сега ще го направи. Колко хора са учредявали ДПС, сега ги няма“, каза още Дикме.
Още: "Ако Борисов и Пеевски се коалират, ГЕРБ отива в небитието": Говори Мехмед Дикме
Според него Ахмед Доган е олицетворението на ДПС, но реформирането на „движението за права и свободи“ е важно в сегашния момент. „Кой е по-малкото зло за нашия етнос, като че ли Пеевски е необходимото зло за ДПС, защото е единствения който може да реформира ДПС“, каза още той.
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
На изборите на 27 октомври крилото на Доган ще се яви под името „Алианс за права и свободи“ , а абревиатурата ДПС остана, според решение на съда, в това на Делян Пеевски „ДПС - Ново начало“. Дикме обясни, че съгласно устава ДПС е това, „което е признал съда и ЦИК, а това са хората около Делян Пеевски – това е партията“, добави той. „Самият Доган излезе и каза: нашата партия се е превърнала в клиентелистка. А когато взимаш пари примерно за някого да го направиш народен представител или да го направиш кмет на община - тогава не беше ли клиентелистка партия, или сега когато примерно нямаш позиции? Партията не може да бъде на една личност и на един човек. Партията е на етноса, на обществото в момента. Това, което е признала Централната избирателна комисия и това, което е признал българския съд. Това са хората около Делян Пеевски“, каза Дикме.
Още: Мехмед Дикме: Пеевски може и да се откаже от лидерството на ДПС
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
През последните месеци в редиците на ДПС настъпи разцепление по оста Делян Пеевски - Ахмед Доган. Част от парламентарната група подкрепи председателя на партията, а другата - почетния председател.
След което резиденциите, които Ахмед Доган ползваше дълго време - така наречените сараи в парка „Росенец“ и в „Бояна“, му бяха отнети, а той изчезна от публичното пространство. Последваха и проблеми при регистрацията на двете крила на ДПС за изборите в ЦИК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
В крайна сметка крилото, подкрепящо почетния председател, ще се яви на вота с коалицията „Алианс за права и свободи“, а групата около Пеевски ще ползва името „Движение за права и свободи - ново начало“.
Още: Бивш министър на ДПС: Доган може да изпусне управлението