Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дигитално проследяване на ваксинираните за странични ефекти предлагат от АБВ

16 април 2021, 14:20 часа • 3461 прочитания

Да се въведе дигитално проследяване на нежелани реакции след ваксинация, предлагат от АБВ. Идеята е всеки гражданин да може да предоставя доброволно своя мейл адрес при своята ваксинация в имунизационния пункт, който да бъде въвеждан в единната информационна система, заедно с партидния номер на инжектираната ваксина, съобщи пред журналисти д-р Емил Стоименов от АБВ.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

По този начин, автоматично на всеки имунизиран може да бъде изпращан мейл с кратък въпросник след 48 часа, 7 дни и 30 дни или друг подходящ период, в който да бъде предоставена възможността анонимно и доброволно гражданите да отговарят на въпроси, свързани с евентуални нежелани лекарствени реакции, обясни той. За изпълнението може да бъде ангажирана държавната компания „Информационно обслужване“, смятат в АБВ. 

Предложението е адресирано до здравния министър в оставка, директора на Изпълнителната агенция по лекарствата и до формиращата се ресорната парламентарна комисия.

Към момента липсва механизъм за проследяване на нежеланите реакции след ваксинация, подчерта Стоименов.

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Той представи данни от агенции по лекарства в Европа за случаите на тромбози след ваксинация с AstraZeneca и също за смъртността от COVID-19 в България.

Испанската изпълнителна агенция по лекарствата в края на миналата седмица излезе с първо становище относно такива случаи и те са 0.65 души на 100 000 ваксинирани. Тази седмица Датската агенция по лекарствата обяви, че случаите на тромбози след ваксина с AstraZeneca около 2.5 на 100 хиляди души. В Дания, в сравнение с Испания са приложени много по-малко дози от тази ваксина, отбеляза Стоименов.

В България смъртността от COVID-19 е близо 200 на 100 000 души население, посочи още той и заключи: "Всеки трябва сам да прецени дали го страх от вируса, дали го е страх от ваксината и сам да реши дали да се ваксинира или не".

Д-р Стоименов изрази надежда, че следващото правителство ще създаде не НОЩ, а Национален пандемичен комитет, какъвто орган е предвиден в нормативната база.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

По думите му, разпускането на НОЩ е доста закъсняло действие. "Това трябваше да се случи още в началото на месец декември 2020 година, когато беше приет новият Национален план за готовност при пандемия. С него беше заличена институцията Национален оперативен щаб и беше предложена да бъде създадена нова институция, така наречена Национален пандемичен комитет", посочи Стоименов.

Този Национален пандемичен комитет трябваше да започне работа още в края на миналата година по плана, който е приет с решение на Министерски съвет“, подчерта той. Според него в този комитет трябва да влязат експерти епидемиолози, министърът на здравеопазването и главният здравен инспектор. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес