Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите се опитаха да смекчат термина "заплаха" по отношение на Русия

14 септември 2017, 08:00 часа • 6770 прочитания

Докладът за националната сигурност на България, в който Русия беше посочена като заплаха, разтревожи депутатите и те опитаха да смекчат ефекта му. Управляващите от ГЕРБ защитиха кабинета, но без да заемат крайни позиции, а БСП се възползва да критикува, че така може да бъдат накърнени отношенията с Москва, макар и червените депутати да не вярват, че ще се стигне до нещо по-сериозно в тази насока.

Парламентаристите от ГЕРБ побързаха да се застраховат, че не са чели доклада, пише в. "Сега". Зам.-председателят на партията Цветан Цветанов призна, че не е запознат в детайли, но бил удовлетворен, че се "назовават нещата с истинските им имена". И допусна, че частта за Русия в документа се вади от контекст. "В доклада има за анексирането на Крим, за изострените отношения между ЕС, Русия, НАТО и за информационната война, която се води, а тя винаги е свързана и с предпоставките за много фалшиви новини. От тази гледна точка мисля, че е по-скоро извадено от контекста на написаното и смятам, че когато вече бъде за обсъждане и гласуване в съответните комисии, тогава ще можем да говорим по-ясно", посочи Цветанов.

Съпартиецът му Красимир Велчев, който оглавява групата за приятелство България-Русия в Народното събрание и миналата събота (9 септември) посети русофилския събор край язовир "Копринка", предпазливо коментира, че не знае доколко "това е сериозно и истинско". "Не знам за какво става дума и за какви заплахи, но явно, за да има такива изказвания, нещо ги притеснява. Ако има точни факти, това би помогнало да се коригират определени изказвания или действия на управляващите", посочи депутатът. И отправи призив към политиците да не се месят в отношенията между българи и руснаци, защото така било "по-добре за любовта между двата народа".

Антон Тодоров от ГЕРБ определи доклада като "чудесен", тъй като посочил "един от големите проблеми на България - хибридната война". И допълни, че разрешаването му изисква "спиране на руските проекти в България и провеждане на политика в областта на националната сигурност, която работи и неутрализира опитите за дестабилизиране на България, а такива определено има".

От БСП побързаха да обявят, че документът показва "поредната неадекватност" на кабинета. "Прекалено далеч стигаме с констатациите. Това че поддържаме и бихме могли да поддържаме добри отношение с Москва, не значи, че се отказваме от евроатлантическата посока на България. Именно това, че сме членове на НАТО и ЕС, означава, че можем да бъдем мост на тези световни сили с Русия", смята Антон Кутев. И допълни, че "българските политици трябва еднакво добре да говорят и английски, и руски".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес