Какви са следващите стъпки, за да увеличим шансовете България да постигне своята цел – да стане член на еврозоната от 1 януари 2025 г., обсъдиха на среща с председателя на Еврогрупата Паскал Донаху премиерът акад. Николай Денков, министърът на финансите Асен Василев и съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков в Давос, съобщиха от правителствения пресцентър.
Още: Ще се отразят на бирата: Борисов с коментар за митата на Тръмп срещу Европа (ВИДЕО)
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)
Още: Депутатите приемат още един закон по пътя към въвеждането на еврото
Министър-председателят посочи, че председателят на Еврогрупата е добре запознат със ситуацията в България и напредъка на страната ни по изпълнението на Маастрихтските критерии. С изключение на критерия за инфлацията, страната ни отговаря на всички други условия. „Заключението на председателя на Еврогрупата беше ясно - ако успеем да покрием критерия за инфлацията, то тогава няма да имаме проблем с еврозоната“, заяви акад. Денков. Министър-председателят припомни, че голяма част от инфлацията е привнесена отвън и контролът не е изцяло във възможностите на правителството.
"Българите не бива да се страхуват от еврото"
„Оценката е изключително добра. Работим всички заедно за това 1 януари 2025 г. България да стане официално член на еврозоната“, каза след срещата министърът на финансите Асен Василев. Той отбеляза, че страната ни е достигнала дефицит от 2,2 % от БВП и това се оценява изключително високо. Министър Василев добави, че финалната преценка ще бъде през юни, когато излязат европейските доклади за конвергенция за 2024 г. При взимането на окончателното решение ще бъдат взети предвид данните за инфлацията в страната ни и през май.
Още: Хасан Адемов разкри докога ДПС-ДПС ще подкрепя кабинета
Още: Свирен ли е мачът за новия главен архитект на София? Терзиев мисли кого да избере
Още: Приоритетите на работодателите: Шенген, еврозоната и ОИСР
„Движението е много добро. Декември спадна под 5% по националната мярка за инфлация, докато в еврозоната инфлацията се повиши леко. Ще гледаме следващите няколко месеца как се развива това“, посочи министърът на финансите. Той допълни още, че за да сме готови и законодателно за влизане в еврозоната, е важно парламентът да приеме закона за Българската народна банка.
Още: Влизаме ли в епидемия от боклука на болниците? Отговорът от кмета на София
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Приемането на еврото и цените в България: Известен икономист говори за реалността
„Българите не бива да се страхуват от еврото, а трябва час по-скоро да го въведем, за да се радваме на още по-бърз икономически растеж“, коментира съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков.