Служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев заяви, че вратата за България към Шенген е "широко отворена", след като проверката на 30 експерти от Европейската комисия е довела до "отлична оценка".
"След повече от 2 месеца и половина усилена работа мога да кажа, че вратата към Шенген за България е широко отворена. Това е вследствие на усилията, които положи българското правителство. Служебният кабинет още с назначаването си обяви темата „Шенген“ като приоритет, гласуваха се много средства, които бяха предназначени за по-доброто опазване на нашата сухопътна граница с Турция", каза Демерджиев по време на пауза на днешното заседание на Министерски съвет.
"Освен това МВР свърши много работа, защото ние бяхме предмет на експертна проверка – тя се проведе на 12 и 13 октомври. Бих искал да съобщя, че на 14 октомври участвах в Съвет по правосъдие и вътрешен ред в Люксембург. Темата беше нелегална миграция и никой от колегите ми вътрешни министри не посочи България като актуален маршрут на незаконната миграция. Бяха посочени Кипър, Сърбия, Северна Македония, Гърция, дори Италия. В Австрия основните мигранти са индийци и граждани на Бурунди, но не и такива, преминали през нашата граница. Това е удовлетворяващо и в рязко противоречие с това, което някои експерти в страната твърдят", каза още вътрешният министър.
Обратната връзка от проведената експертна проверка от 30 експерти на ЕК е, че ние сме се справили отлично, допълни той. Единствената държава, която е останала скептична, но обвързва своето становище с резултатите от доклада, е Нидерландия.
"При такава оценка в доклада, който излиза на 21 октомври, не мисля, че Нидерландия ще има сериозни аргументи против приемането на България. Целта, която си поставихме през декември – България да бъде приета като равноправен член на Шенгенското пространство, ще бъде постигната", заяви Иван Демерджиев.
Припомняме, че тази седмица Европейският парламент гласува резолюция, според която се препоръчва България и Румъния да бъдат приети в Шенген в началото на 2023 г. Тя обаче няма обвързващ характер и решението трябва да бъде взето на Европейски съвет - тоест от лидерите на 27-те държави членки, които да гласуват единодушно.
ОЩЕ: Решението влизаме ли в Шенген, ще се вземе през декември