Замеряне и цитати от доклади на ЕК, на кредитни агенции – това беше основният акцент в дебата между водачите на евролистите на БСП Елена Йончева и на ГЕРБ Мария Габриел.
Още: Кой е Атанас Зафиров - предложението на Росен Желязков за вицепремиер
Още: Кой е Красимир Вълчев - предложението на Росен Желязков за министър на образованието
Преди началото на дебата избухна спор дали Борисов нарушава закона. Според Йончева и БСП има нарушение, защото премиерът бил председател на предизборния щаб на ГЕРБ, а това е нарушение на закона. Това е все едно да си треньор на един отбор и да си съдия на мача, подчерта Йончева. Габриел не се съгласи, защото това било предизборен щаб за комуникация с другите партийни лидери, не със структурите на ГЕРБ и обвини президента Румен Радев, че не е равноотдалечен от всички партии. Йончева обаче каза и, че няма основание да счита, че Габриел не е честен човек. Припомняме, че за Габриел преди време излязоха данни колко евтино ѝ е излязло общинско жилище в столичния квартал "Лозенец".
Моята битка повече от 2 години е с липсата на справедливост, с корупцията, които са причина за бедността. Битката трябва да се изнесе в Брюксел, след като години в България се наливат милиарди, но в България бедността се увеличава всяка година, каза Йончева за основанието си да се бори за място в Европейския парламент пред Нова телевизия. Не съм прекъсвала връзката си с хората 10 години и съм фино запозната с механизмите в Европа, защото съм била евродепутат. Това основание посочи Габриел за кандидатурата си за евродепутат.
Последва спор колко точно сме бедни и корумпирани според докладите на ЕК – 2/3 от сигналите за корупция в България не се разследват, настоя Йончева. Силната динамика на растежа в България предоставят възможност за преодоляване на оставащите структурни предизвикателства, опонира Габриел с цитат от последния доклад на ЕК за България. Йончева отвърна с друг пасаж за корупция и как правоприлагащите органи не прилагат законите, като Габриел отвърна, че правоприлагащите органи не са работили както трябва. ОЛАФ е направила проверки на над 52 000 случая на корупция и под 1,8% от тях касаят България, продължи Габриел и добави, че с налагането на финансови корекции парите се връщат от нарушителите, не от българските данъкоплатци. Ако имаше ИСУН преди няколко години, нямаше да го има скандала с къщите за гости, защото публично щеше да се вижда има или няма гости, даде друг аргумент Габриел.
Още: Кой е Томислав Дончев - предложението на Росен Желязков за вицепремиер и министър на иновациите
Още: Кой е Манол Генов - предложението на Росен Желязков за министър на околната среда и водите?
Стигна се и до спор дали в доклад на Световната банка е казано, че България губи 22% от БВП заради корупция. А по въпроса с фалшивите новини Габриел благодари на медиите за "Апартаментгейт", както направи няколко пъти Бойко Борисов, но Йончева напомни, че скандалът с апартаментите е тръгнал от "Радио Свободна Европа".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой е Георги Георгиев - предложението на Росен Желязков за министър на правосъдието
Още: Кой е Атанас Запрянов - предложението на Росен Желязков за министър на отбраната
Що се отнася до идеята за абсолютна минимална европейска заплата, Габриел каза, че е невъзможно на паневропейско ниво, но може да стане на национално ниво. Йончева не се съгласи и посочи, че предложението на БСП е минималната европейска заплата да е поне 60% от средната европейска заплата. В Румъния минималната заплата е 446 евро, средната е над 1000 евро, а тръгнахме заедно, напомни Йончева и поиска да бъде направена оценка на стандарта на живота, за да отговаря заплатата именно на него. Ако не догоним ЕС, ще станем периферия, а това означава орязване на програми и средства, убедена е Елена Йончева и даде статистика – че усвояването на еврофондовете ни е само 27%, най-ниското в региона. Следващото предложение на ЕК е 8% увеличение на кохезионните средства за България, при общо цялостно намаляване на средствата за ЕС, похвали Габриел резултатът от усилията на управлението начело с ГЕРБ пред Брюксел.
Г-н Борисов има уникален принос към икономиката, като гони хората навън – над 80% от обществените поръчки се правят за конкретни печеливши, цитира Йончева браншова статистика. А Габриел заяви, че голямата имиграция е през 1990-1992 година и трябвали 25 години, за да може да има статистика като миналата година – повече връщащи се българи, отколкото заминаващи.
Йончева мина и на друга тема – как се обезлюдява България и как евросредствата по Програмата за развитие на селските райони отиват главно за под 100 компании и селски производители. Това е европейска политика – не трябва 70% от средствата по Общата селскостопанска политика (ОСП) да отиват при толкова малко хора, настоя червеният кандидат и подчерта, че сега предстои нов програмен период и трябва да има преразпределение. А Габриел отговори със статистика на ЕК колко много фермери получили европейски средства. Трябва да се борим срещу правилото "80 – 20" – 80% от евросредствата да отиват при 20% от селскостопанските производители, затова – обща позиция и таван на субсидиите, настоя кандидатът на ГЕРБ.
Още: Кой е Валентин Мундров - предложението на Росен Желязков за министър на електронното управление
Още: Кой е Росен Желязков - предложението на ГЕРБ за премиер
Относно бъдещето на Европа, Йончева посочи, че големият проблем е, че няма обща външна политика и отбрана, няма сигурност на общите външни граници на ЕС. А Габриел подчерта, че има силен ангажимент по отношение на охраната на границите и мигрантската криза – с още 10 000 души персонал във Frontex. Дали сме заявка в следващия бюджет на ЕС за 21 млрд. евро за мигрантска политика, като ще има инструмент за отпускане спешно на средства при пик на мигрантската криза, както и много ясна борба с трафикантите на хора, настоя кандидатът на ГЕРБ и добави, че мисли, че това може да се отстоява заедно. Много добре звучи, но като видите как за минути оградата по границата с Турция се прескача от бременни жени, като е ясно, че камерите там не работят – неслучайно границата стана обект от национално значение след тези разкрития, за да не може да се снима, как да вярваме, опонира Йончева.