БСП искат да се възползват от високия рейтинг на премиера, да черпят от него и да повишат този на парламента. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова по време на дебатите по предложението на БСП за връщане на блиц-контрола.
Още: ДБ обвързаха скандала в ГДБОП с Пеевски и Таки (ВИДЕО)
Още: БСП с предложение срещу колекторите
„Приех за искрена загрижеността на колегите от БСП за авторитета на парламента. Тя беше изразена още сутринта на Председателски съвет.
Всички ние поехме ангажимент, че ще въздържаме емоционалните си изблици и ще гарантираме парламентаризма, така че институцията да стане в очите на гражданите, които са ни избрали, достатъчно стабилна и представителна", коментира още д-р Дариткова.
"Аз имам прагматичен спомен от парламента 2013-2014 г., когато тук на фона на едни нестихващи граждански протести, ние демонстрирахме с безкрайни отчети, че всичко е прекрасно в държавата, а всъщност демокрация означава народовластие.
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
Народовластието тогава изискваше да се чуе гласът на народа. Има ли друг премиер, освен Бойко Борисов, който да е по-близо до народа, да бъде по-достъпен и да чува това, което очакват хората от това управление.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радостин Василев за бъдещ вот на недоверие: От тук нататък на коленце подкрепа от нас (ВИДЕО)
Още: Пеевски: Вот няма да подкрепя сега, но кабинетът да се захваща да събира приходите (ВИДЕО)
В рамките на сегашния правилник на НС има достатъчно възможности, ако вие коректно го спазвате, да се явява министър-председателят винаги по актуални теми, а не планово - един път месечно", допълни още д-р Дариткова. Тя посочи, че най-после е разбрала какво е отнела демокрацията на БСП и отбеляза, че това е блиц-контролът.
Предложението ни за връщане на блиц-контрола не е наказателна акция срещу управляващите и няма нищо страшно в него. Това отбеляза на свой ред председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски.
"Вие се опитвате да изкарате това наше предложение като някаква наказателна акция на опозицията към управлението", каза Свиленски и отчете, че опозицията в този блиц-контрол ще има два въпроса, а управляващото мнозинство много повече.
Още: Киселова с рекорден срив в доверието, Петков и Пеевски с еднакъв рейтинг (ДАННИ)
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)
"Това, което искаме, уважаеми колеги, и което се опитваме да правим, е да вдигнем авторитета на българския парламент. Да вдигнем авторитета на държавата. Ние предлагаме на народните представители - 240 наброй да имат възможност да попитат министър-председателя и от тези 240 - 160 може би или по-малко не казват: "Не, ние не искаме тази възможност". Ако не искате, не задавате въпроси. Нямате въпроси, не питате", коментира още зам.-председателят на ПГ на "БСП за България".
Свиленски попита какво страшно има. Според него премиерът Борисов обича камерите и по-висока трибуна от парламентарната, няма. "Нека да застане на тази трибуна. Той казва: "Вие ме каните, ама не учтиво". Ето сега по най-учтивия начин, записан в Правилника на Народното събрание.
Медиите ще знаят, че той всяка първа сряда ще бъде тук, заедно с вицепремиерите. Българското общество ще знае и ще го очаква по телевизионните екрани", допълни още Свиленски. Заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" заяви, че опозицията иска да работи в работещ парламент, където министър-председателят отговаря и присъства на заседанието.