Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даниела Дариткова: МЗ ще каже, ако иска, кои инфекции са за задължително болнично лечение

18 ноември 2020, 16:42 часа • 17156 прочитания

с 10 гласа "за" и 5 "въздържал се" здравната комисия на парламента одобри предлаганите от председателя на комисията д-р Даниела Дариткова промени в Закона за здравето, най-спорните от които предвиждат да отпадне задължителното болнично лечение на най-опасните заразни болести, сред които освен COVID-19 са и холера, чума, коремен тиф, полиомиелит и др.

Снимка: Ива Иванова / Аctualno.com

"Това ще се възприеме в обществото като абдикация на държавата от изпълнението на ангажиментите си да реализира лечение на граждани, които имат нужда от такова", предупреди преди гласуването д-р Джевджет Чакъров, визирайки предлаганата поправка в чл. 61 от закона. Вносителят д-р Дариткова апелира законопроектът да бъде подкрепен и увери, че между първо и второ четене текстовете ще бъдат прецизирани. Ето какво поясни след заседанието д-р Дариткова пред Actualno.com:

Г-жо Дариткова, как смятате да ревизирате предложената от Вас промяна в чл. 61 от Закона за здравето, с която отпада задължителното болнично лечение за най-опасните заразни болести?

Текстът на чл. 61 в Закона за здравето е внесен и гласуван в 2004 г. и оттогава не е променян. В него са включени особено опасни инфекции, някои от които вече даже са изкоренени като вариолата, примерно. Когато се наложи да променяме този текст, за да запишем текстовете за задължителна изолация през месец март за COVID-19, ние го вписахме заедно с особено опасните инфекции и тогава въведохме съюза "и/или", за да може да се прецизира, че не винаги, когато имаме изолация, се налага и задължително болнично лечение. Това създаде двусмислие при преценката и затова сега предложих задължителното болнично лечение да отпадне. Смятам, че може да се прецизира текста между първо и второ четене, защото съм убедена, че за COVID-19 не се налага задължително болнично лечение, а само задължителна изолация. 

Очаквам мнение от страна на Министерството на здравеопазването и експертите да кажат за кои особено опасни инфекции от другите се налага задължително болнично лечение, за да може да прецизираме изолацията и задължителното болнично лечение дали вървят съвместно, за кои особено опасни инфекции и да остане изключението за COVID, защото за COVID категорично стана ясно, че не се налага задължително болнично лечение, а лечението и карантината могат да се провеждат и в други условия.

Ако се приеме текста в сегашния му вид и някой заболее от чума или полиеомиелит, например, как ще се лекува вкъщи?

Законопроектът е на първо четене. Не можем да коментираме нещо, което не е прието. Аз казвам, че текстът между първо и второ четене ще бъде прецизиран. Сигурна съм че пациенти с такива тежки заболявания няма да останат в домашни условия.

Беше обърнато внимание в дебата в комисията, че не е указано къде ще се провежда изолацията, ще има ли прецизиране и на тези текстове?

В никакъв случай законът не може да сочи такива неща. Мястото на изолацията никога не е обект на трактовка на закона. Категорично не е задължително да е в болница заболелият. Представяте ли си хиляди в момента да бъдат в болница?

Кога очаквате здравното министерство да уточни списъка от болести, за които трябва да остане задължителното болнично лечение?

Не мога да поставям срокове на министерството. Не мога да им налагам.

А ако ги изпреварите?

Ако искат ще ни дадат, ако не искат - няма да ни дадат. Но се надявам, все пак, да подпомогнат прецизирането на текстовете от Министерството на здравеопазването и здравен контрол.

Интервю на Ива Иванова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес