Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даниел Митов: Все още има опасност от "внос" на терористи

15 ноември 2014, 12:14 часа • 30955 прочитания

Все още има опасност от "внос" на терористи и то не само от Ирак. Говорим за всички държави, в които има такава потенциална опасност. Това каза пред Дарик радио външният министър Даниел Митов.

Един външен министър не може да премълчава евентуални опасности, трябва да реагираме превантивно, за да не се случи това, което стана на летище Сарафово, когато имаше подценяване на обстановката, заяви още Митов.

Министерството на външните работи не разполага с данни за българи, които се бият за "Ислямска държава", каза още Митов по повод думите на Велизар Шаламанов, според който има такива данни. Думите на Шаламанов тогава бяха опровергани от бившия служебен премиер Георги Близнашки. "Нямаме такива данни. Но страната ни трябва да приеме закон за криминализация на участието на български граждани на страната на т.нар. Ислямска държава", заяви Митов.

На въпрос защо трябва да се криминализира нещо, което го няма външният ни министър обясни, че това е превантивна мярка: "Няма защо да чакаме да има такива данни, за да реагираме тогава". По думите му е създадена междуведомствена работна група, в която са включени всички институции, които имат отношение по въпроса, и се изготвя проект за промяна в Наказателния кодекс.

Конфликтът в Близкия изток е на една граница от нас и държавите от региона трябва да бъдат по-активни за елиминирането на "Ислямска държава". Изключително съм доволен, че представителите на мюфтийството в България взеха ясна позиция за делегитимиране на тази организация, подчерта Митов.

Според него има опасност от внос на терористи както от Сирия, така и от Ирак и от много други държави, в които съществува този тип нестабилност. "Външният министър не може да премълчава подобни опасности. Трябва да се алармира превантивно за сериозни рискове, които стоят пред България, дори и да нямаме данни. Дори и да няма подобни случаи, ние трябва да си даваме сметка точно за променящата се геополитическа среда. Имаме като пример терористичния акт в Сарафово. Имаше едно подценяване на обстановката. Сега трябва да сме много внимателни и трябва да работим в абсолютен синхрон с нашите партньори, да обменяме информация и да сме наясно в кой момент каква опасност съществува", каза още Митов.

Според него парите, които се отпускат на България няма да срутят европейския бюджет.

България ще се обърне към Европейската комисия за подкрепа поради увеличения, въпреки предприетите мерки, бежански поток през последните месеци, каза още министър Митов. "Тепърва предстои да направим оценка по линията на какви инструменти можем да поискаме помощ. Трябва да стане ясно на нашите партньори, че ние сме външна граница на ЕС. Натискът върху нас е силен и това засяга пряко и тях. В момента България полага страхотни усилия, за да ограничаваме този натиск. Помощ под всякаква форма, не само пари. Логистична или като приемат бежанци на тяхна територия. Стремим се да ограничим до минимум присъствието на нелегални имигранти в България. Съществува този механизъм на солидарност вътре в ЕС и има държави, които вече поеха част от тежестта като Швеция, Германия", коментира Митов.

Той подчерта, че трябва да охраняваме много добре границите си. "Не става въпрос само за Турция, но и за южната ни граница, в партньорство с Гърция, за да контролираме този процес. Тъй като и от там има такива възможности", добави външният министър.

Относно спекулациите, които плъзнаха, след като по време на срещата си с турския си колега Мевлют Чавушоглу Митов, тогава като служебен външен министър, го увери, че оградата по границата ни с Турция е временна, днес Митов обясни, че е използвал формулировката на вицепремиера Йовчев, който дефинирал това съоръжение като съоръжение с временен характер.

"Идеята е следната - ние изграждахме това съоръжение, защото трябва да се справим с определен проблем - засиления миграционен натиск върху България. Съоръжението се изгражда, за да можем да ограничим достъпа на преминаването през нашата граница на нерегламентирани участници - да се насочи целия този поток през КПП-та. Искаме да уверим Турция, че въпросното съоръжение не е насочено срещу тях, не бива да бъде разглеждан като фактор в двустранните ни отношения. Това помага и на самите турски власти. Никой не говори за махане на оградата, даже ние ще я доизграждаме", категоричен бе Даниел Митов.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес