Тепърва предстоят тежки разговори, ако се състоят изобщо. Това заяви номинираният за министър-председател с мандата на коалицията ГЕРБ-СДС Даниел Митов.
Той запита какво значи да се справя с чекмеджетата, след изричен задочен въпрос на съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов. Но увери, че категорично ще бъде подкрепена анкетна комисия в парламента за "Росенец".
Според Митов, трябва да се погледне политическата реалност, резултатите от изборите и политиците да разберат, че не може с лековато говорене. "Демократична България" подхождат като победители, без да са такива, посочи той пред bTV.
Проектокабинетът е амалгама, синтез, опит и обновление – има нови хора, има министри и смятаме, че това е най-правилното решение за България, защото пред нас стоят много предизвикателства и евентуалното икономическо възстановяване на страната, обясни Митов.
Многократно съм се чувал с премиера Бойко Борисов за неща, свързани с оперативната обстановка. Съставът на кабинета е продукт между Даниел Митов и Бойко Борисов и заедно са се съгласили за тези хора. Когато сме си говорили, ние сме търсили за всяка една позиция, подходящите имена. Няма мой или негови, обсъждали сме имена, които са били масата и сме се съгласявали, че съответното име е подходящо за съответния пост, посочи Митов.
Всеки един опит ГЕРБ да бъде заобикаляна, ще бъдат наказани от избирателите, предупреди бившият външен министър. Официална покана ще бъде отправена към „Демократична България“ и „Има такъв народ“. Ние ще отправим ръка, подчерта Даниел Митов. Той не вижда смисъл да се преговаря с „Изправи се! Мутри вън!“, докато с БСП и ДПС няма да бъдат водени разговори. Иначе бившият външен министър станал член на ГЕРБ преди 10 дни, било негов личен избор. Той се върнал в политиката без желание и злоба за отмъщение.
Ако няма разговори за мандат, тогава той отива във втората по големина политическа партия.
Той изтъкна, че посланието на Борисов е ясна проевропейска и проатлантическа ориентация. Ние сме длъжни заради нашите избиратели да направим опити за това, а ако подобни разговори не се състоят това може да се оформи истинско управление на задкулисието, категоричен бе Митов.
Ако се оформи управление, за което хората не са гласували, тогава започва да се оформя задкулисие, отбеляза Митов като даде пример с правителствата на Беров и Орешарски. За нас най-важното нещо е държавата да има правителство, обстановката е тежка заради пандемията, има и геополитическа среда, която е неблагоприятна, открои той. България трябва да има управление, което да има ясна позиция и да стои ясно пред ЕС и НАТО, настоя Митов.
Точно как ГЕРБ ще реагират, ще се преценява в конкретната обстановка.
На въпрос дали може да обедини дясното, Митов призна, че дясното го има и в момента е трудно да се обединява. ГЕРБ е една от най-уважаваните партии в ЕНП и ние ще работим да обединява десницата и да събираме хора, увери той. За в бъдеще Митов се надява, че подобен проект за много по-силно присъствие на десницата около ГЕРБ ще бъде реализиран. „ГЕРБ е дясната партия в България, а всичко останало малко, по-малко ще трябва да разговаряме за общи каузи и цели“, категоричен бе Митов.
По отношение на Националния план за възстановяване и развитие, Митов отсече, че се вижда от сателит, че Борисов е викан в парламента не заради плана, а за да хулен и обиждан. Планът е внесен и ако депутатите се интересуват от плана, имат възможност да направят това, каза още Митов.
Той отказа да коментира "фантазиите" на Корнелия Нинова, че Борисов бил бетониран в сектор "Енергетика".
По темата за Република Северна Македония, Даниел Митов заяви, че казусът трябва да бъде решен. Скопие трябва да върви по пътя на евроинтеграцията, но те сякаш се държат, че все едно тях няма да ги приемат, а нас, посочи той и настоя за сериозни разговори за приложение на Договора за приятелство и добросъседство. Със Скопие трябва да се водят сериозни разговори, не искаме нещо необичайно, каза още Митов.
Прочетете още по темата: Христо Иванов отхвърли правителство на ГЕРБ, отправи критики към Нинова, че руши шанса за кабинет