Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Данаил Кирилов обвини чиновниците за партийните субсидии, защити и статута на Цацаров

18 юни 2019, 08:30 часа • 5469 прочитания

Понеже моделът на получаване на субсидии повече от 10 години е бил такъв, то сигурно е останало убеждение в служителите как да се изчислява размерът на субсидиите. Въпросът е дали това е математическа грешка или не. Така правосъдният министър Данаил Кирилов коментира ситуацията с партийните субсидии и даването по 13,23 лева на действителен глас вместо 11 лева на глас.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Същевременно Кирилов призова БСП да внимава с оставките, защото социалистите били много назад по въпроса. Той направи коментара заради искането на Столетницата финансовият министър Владислав Горанов да подаде оставка.

По въпроса с партийните субсидии, Кирилов отговори на bTV, че от ГЕРБ били припознали волята на избирателя от референдума, организиран от "Шоуто на Слави". Кирилов каза, че веднъж вече ГЕРБ внесли предложение за 1 лев и мажоритарни избори, но никой не ги бил подкрепил. Според него трябва да е ясно дали държавата има ангажимент към партиите или всяка партия ще се спасява сама, като във всеки вариант има предимства и недостатъци. Който и да е модел ще бъде критикуван – когато предварителната нагласа е негативна, ще има критики, обобщи правосъдният министър.

Контролът в съдебната власт

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Попитан директно дали зад предложенията за изменение на НПК и Закона за съдебната власт не стои желание да бъде отстранен от поста му председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, Кирилов отрече. А на въпрос кой по-нископоставен прокурор ще разследва главния държавен обвинител – в случая Сотир Цацаров, отговорът беше: "А кой съдия във ВКС ще осъди председателя?". Кирилов обаче пропусна да каже, че делата в съда се решават от съдебен състав, т.е. не съдия, че има няколко инстанции, докато при разследването на прокуратурата нещата са строго йерархични. Той не коментира и, че специалният доклад на европейските прокурори за прокуратурата ни от края на 2016 година визира промяна по отношение предимно на главния прокурор.

Избор на главен прокурор

Въпросът за политическата квота във ВСС е решен на конституционно ниво, твърдо каза Кирилов, коментирайки тезата на председателя на ВКС Лозан Панов, че политическите назначения в най-висшия орган на съдебната власт са прекалено много и влияят прекалено силно.

Правосъдният министър обяви и, че няма да предлага главен прокурор, защото ще има моментални критики за намеса и политическо влияние. Ако процедурата по избора обаче тръгнела да се изкривява, Кирилов си оставял вратата за предложение отворена. Той добави и, че по медиите е излязло името на бившия евродепутат Емил Радев (номер 8 в евролистата на ГЕРБ) за кандидат за бивш прокурор и че Радев не е бил обсъждан. Според Кирилов, някой предварително вади име, за да бъде то изключено.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Кирилов призова и всяка институция да бъде сдържана по въпроса с избор на главен прокурор, защото процедурата имала ясно, гъвкави критерии и няма нужда от промяна. Надявам се президентът да търси и установява доверие, а не да го подрива, каза още министърът във връзка с консултациите при президента за избора на главен прокурор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес