Министерски съвет одобри проектозакон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ЗУТ), с който се дава правна възможност да се определят за търпими транспортни инфраструктурни строежи, които отговарят на техническите правила и норми, но са изградени, реконструирани или ремонтирани без изискващите се строителни книжа. Такива книжа са одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
С други думи, служебният кабинет предлага да се узаконят незаконни инфраструктурни строежи с цел да бъдат завършени. За подобно „креативно законодателно решение“ намекна депутатът от „Продължаваме промяната“ Андрей Цеков във вторник, цитиран от „Дневник“. Според него над 2 млрд. лв. са били възложени за изпълнение на незаконни пътни строежи по времето на ГЕРБ и сега трябва или да бъдат премахнати, или да се намери решение, за да се обявят за търпими.
Изглежда, че от Министерски съвет са намерили решението и ако предложеният законопроект бъде приет в настоящия вид от парламента, тези строежи няма да бъдат забранени за ползване.
Припомняме, че такъв казус има и с автомагистрала „Хемус“, покрай изграждането на която бяха изпрани над 50 млн. лв. и в момента се води дело с 9 обвиняеми. Според регионалния министър Иван Шишков на лотове №4 и 5 е извършено незаконно строителство по времето на кабинета „Борисов 3“ – истинското е само до лот 3.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Предлаганите от кабинета промени в ЗУТ ще са валидни също за преносните (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях в неурегулирана територия; преносните (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях в урегулирана територия; както и за хидромелиоративните преносни (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях и хидромелиоративните строежи, изградени за предпазване от вредното въздействие на водите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Предвид случаите с трагични инциденти при реализиране на захранване с временни връзки на преместваеми обекти, е предложено временните връзки към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на обектите да се реализират с издаване на разрешение за строеж. Определят се и изискванията, които трябва да бъдат представени за издаване на разрешение за строеж за тези временни връзки, както и се прецизират изискванията за издаване на разрешение за строеж.
Със законовите промени също така се възстановява общият 5-годишен срок за отчуждаване и обезщетяване на собствениците на имоти, предназначени за озеленени площи. Въведеният по-дълъг 15-годишен срок в предишна промяна на закона беше обявен за противоконституционен с решение на Конституционния съд от октомври 2020 г., тъй като бе определен за прекомерен и нарушаващ баланса между нуждите на общия интерес и защитата на основните права на гражданите.