Едва ли Европейската комисия ще се занимава с кражбата на един бележник. Така главният прокурор Сотир Цацаров отговори на опасенията на правосъдния министър Христо Иванов относно кражбата на тефтерчетата на скандалния бивш шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) Филип Златанов, пише сп. "Правен свят".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
По време на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) Иванов коментира, че това, което е поставил като проблем относно изчезването на тефтерчетата, е не просто самото изчезване, а самият подход към това важно дело. Този случай ще бъде поставен и от Европейската комисия в мониторинговия доклад. Наш дългосрочен приоритет е да генерираме ясно послание какво се прави по този тип дела, добави Иванов.
По-рано днес, пред БНР, правосъдният министър коментира последните два скандала, свързани с кражбата на тефтерчетата на Филип Златанов и сриването на системата за разпределението на делата в Софийския градски съд (СГС). Според него те са тежки медицински показатели за състоянието на правосъдната система.
"Едва ли е тежък медицински проблем това дело, след като прокуратурата успя да постигне осъдителна присъда (бел. ред. - на първа инстанция Златанов беше осъден на три години и половина затвор ефективно). Хайде да не коментираме доклада - той не се пише нито от мен, нито от вас, а от Брюксел", заяви главният прокурор. Той добави: "Знам, че докладът няма да е лесен, но не казвайте, че ще е изцяло негативен. Това значи да престанем да работим".
"Това, което казах, бе, че най-добрата подготовка за доклада е да работим заедно. Не мисля, че имаме разлика в това отношение", отговори правосъдният министър. В този момент членът на ВСС Галина Карагьозова посочи, че е предложила да бъде направена проверка на системата за случайно разпределение на делата в Софийския градски съд, заради случая с фалита на КТБ. Калин Калпакчиев, също член на ВСС обаче заяви, че не може да се въздържи да каже, слушайки разговора между главния прокурор и министъра, че свободата на мнение е аксиома и никой няма право да оспорва нечий критичен коментар.
След това Цацаров заявя: "Пази Боже, да критикуваме някой за това, че казал каквото мисли. Не съм тръгнал да говоря, че г-н министърът няма право на изявление. Напротив. Но когато трябва да се искат обяснения е добре да се направи очи в очи, аз съм тук на тази маса, а и не съм длъжен да слушам всички радиостанции". От своя страна Иванов посочи, че не е приел думите на Цацаров като опит да се ограничи правото му на мнение, а като част от дебат. "Никога не съм имал намерение да искам обяснение на главния прокурор, а и нямам такова правомощие", каза още Иванов.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
В процеса на дебата стана ясно, че двете тефтерчета всъщност са доказателства по досъдебно производство № 9 от 2014 г., което бе отделено от първоначалното дело за скандалните записки. Именно по това ново дело, образувано на 14 януари 2014 г., са приложени оригиналните "бележници с цвят черен и бордо". Делата по случая "Златанов" са две - първото е лично срещу бившия шеф на КПУКИ заради престъпление по служба, а второто - да се установи кой стои зад инициалите Б.Б., И.Ф., Ц.Ц., Д.П. Точно по второто дело не е ясно какво ще стане с изчезването на тефтерчетата.