Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цацаров счита, че президентът е подранил с консултациите за нов главен прокурор

13 май 2019, 17:30 часа • 3430 прочитания

Правомощията на главния прокурор не бива да бъдат променяни преди избора на следващ, а президентът Румен Радев е подранил с консултациите за нов обвинител номер едно. Това стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров след среща с президента, предаде репортер на Actualno.com.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Цацаров изрази удовлетворение, че на срещата с държавния глава била изразена "ясна липса на съвпадения" с вчерашните изявления на лидера на БСП, за орязване на правомощията на главния прокурор. Цацаров изрази недоумение защо да се искат промени в статута и правомощията на главния прокурор преди избора на нов главен прокурор - "дали не се цели страната да изпадне в положение, в което прокуратурата да бъде в неособено стабилно положение".

"Дайте да не правим политическа спекула от това - първо да променим статута, после да изберем главен прокурор - много нелогично изглежда", коментира Цацаров. Той отказа да сподели според него от кои професионални среди да бъде новият главен прокурор. Всякакъв подобен коментар предопределя номинациите и избора. "Нито аз искам това, нито законът го разрешава, нито президентът има такова намерение", подчерта Цацаров.

Главният прокурор отказа да коментира изказванията на председателя на ВКС Лозан Панов. "Не мога да давам оценки на онова, което Панова е казал. Институционални конфликти не са необходими, лични конфликти - още по-малко. Всеки отговаря за думите си - аз за моите, Панов за неговите. Отговарям до последната буква на това, което съм казал, но не ме карайте да коментирам Панов. И днес денят е много хубав, за да се занимавам с него", каза Цацаров.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Запитан дали президентът е споделил при срещата  с него критичните си бележки за безнаказаност, за недълбоки разследвания на корупцията, офшорни сметки и пр., Цацаров каза, че "направените изявления вчера са изявления, свързани и с политически позиции, и с правомощията на държавния глава и малко или много е напълно ясно, че не могат да бъдат предмет на разговор сега, защото са по друга тема".

Запитан дали трябва да се намалят правомощията на главния прокурор, Цацаров заяви, че по отношение на правомощията на обвинител номер едно, както и по отношение на статута на другите двама големи в съдебната система, трябва да бъдат изпълнени препоръките на Европейската комисия. По думите му няма място за какъвто и да е институционален инат и това, ако трябва да е цената за излизане от механизма, тази цена трябва да бъде платена, а и за да се създаде някакъв механизъм на контрол. "Това само да се направи, е достатъчно", добави Цацаров и съобщи, че новият правосъден министър Данаил Кирилов работи в тази посока. "До три седмици Министерството на правосъдието ще внесе законопроект в Народното събрание", уточни Цацаров и обяви, че според него Данаил Кирилов "ще изненада много хора с много предложения за изменения, които никой не е очаквал от него, визирайки предстоящи промени в Закона за съдебната власт.

"Имам предвид механизъм, който да позволи контрол и разследване на главния прокурор, от една страна, а от друга страна, на съдебна фаза да позволи и съответен справедлив процес по отношение на шефовете на върховните съдилища. Ако някой казва, че на досъдебната фаза влиянието на главния прокурор съществува, на съдебната фаза пирамидата е същата, само че по отношение на шефовете на върховни съдилища", поясни Цацаров.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Президентът Румен Радев е подранил с консултации за нов главен прокурор, посочи Цацаров. Той припомни, че мандатът на главния прокурор изтича на 10 януари 2020. „Това означава, че според закона най-рано процедурата може да бъде открита на 10 юли, а най-късно – на 10 септември тази година. При това положение, когато и да се открие процедурата, гласуването е възможно да се състои теоретично в края на октомври или ноември. Провеждането на такава среща или започването на консултации днес, на 13 май, е доста прибързан процес”, заяви Цацаров и добави, че е посочил това пред държавния глава.

Законови предложения

Този, който е дал подкуп и е съобщил това на разследващите - да не се наказва, за да се възнагради добросъвестното му поведение. Това предложение за законова поправка в Наказателния кодекс (НК) е записал главният прокурор. Според Цацаров има нужда от промени в НК, с които наказанието на обвиняем след самопризнание да се редуцира. Друга от идеите на главния прокурор е да започне дискусия за отпадането на наказателната отговорност за провокация към подкуп.

Главният прокурор предлага в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс да се въведе възможност разследващите пряко да изискват от НАП информация, необходима им за дадено дело. Такава възможност сега имат съдебни изпълнители или митничари. Цацаров е на мнение, че в Закона за кредитните институции трябва да има текст, даващ възможност на разследващите самостоятелно да искат от съда разкриването на банкова тайна.

Отново той настоя, че прилагането на СРС по разследвания срещу престъпни банди трябва да продължи повече от 6 месеца и до 2 г. за разследване чрез служител под прикритие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес