България участва в 15-ото издание на учението на НАТО по киберзащита „Cyber Coalition 2023“, което е сред най-големите киберучения в света. Тази година в него се включиха повече от 1000 участници от над 30 структури на Алианса, страните членки, партниращи нации и структури на ЕС.
Снимка: Министерство на отбраната
Целта на ученията
„Тези учения са особено ценни за отработване на взаимодействията между отделните заинтересовани страни в държавата. Ние разчитаме, че в сложна ситуация усилията ни ще бъдат подкрепени от нашите съюзници, така че за нас е ключово да разполагаме с изградени и работещи механизми за взаимодействие“, обърна се към участниците от българска страна в учението министърът на отбраната Тодор Тагарев. Той посети Института по отбрана „проф. Цветан Лазаров“.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Тагарев добави, че една от задачите на Стратегическия преглед на отбранителната политика е именно да бъде идентифициран и предложен такъв механизъм за взаимодействие на национално ниво. Министърът на отбраната изрази задоволство от участието на студенти и курсанти, което е съществен елемент за изграждане на капацитет за справяне с такива задачи. Подчерта, че киберучения следва да се организират и на национално ниво поне веднъж или два пъти в годината, предадоха от пресцентъра на военното ведомство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Част от силите за отговор на НАТО и ЕС у нас с оценка "боеготов"
Какво представляват ученията?
По време на учението „Cyber Coalition 2023“ се упражняват реалистични сценарии, включващи използването на съвременни заплахи и ефекти в киберпространството. Основната цел е да се изгради киберкоалиция от структури на НАТО, на страните членки и на партньорски държави за укрепване на способностите на Алианса да възпира, защитава и да противодейства на заплахите в киберпространството. Тази тема стана много важна след началото на войната на Русия в Украйна.
Още: Киберинцидентите у нас са нараснали с 50% спрямо миналата година
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Снимка: Министерство на отбраната
Целите на България
В рамките на учението страната ни, която участва за единадесети път, си постави следните национални цели: да се създаде съвместен екип с представители на държавни структури, бизнеса и академичната общност, да се усъвършенства подготовката и натренираността на участниците за справяне с кибератаки и инциденти и да се отработят и тестват процедури и консултации за реагиране, докладване и сътрудничество на национално и съюзно ниво, съобщиха от МО.