България ще участва в най-голямото военно учение на НАТО от Студената война насам - Steadfast Defender 2024, което започва на 22 януари и ще продължи до месец май. На територията на страната ни няма да се провеждат тренировъчни действия, потвърди министърът на отбраната Тодор Тагарев.
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
С какво участва България?
Сценарият на учението, в което ще участват около 90 000 военнослужещи от страните членки на НАТО, предвижда отбранителни действия в северната част на източния фланг на Алианса.
„На българска територия към момента не се предвижда присъствие на чужди войски и провеждане на някакви активни действия. В него (учението - бел. ред.) участваме с офицерите в щабовете на НАТО, както и с наши щабове, които ще участват в планирането на компютърно подпомагани учения“, посочи Тагарев, цитиран от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Военният министър обяви това по време на откриването на новия дълбоководен басейн на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ във Варна. Съоръжението е най-съвременното от този тип в Черноморския регион и ще функционира като Център за отработване на операции по оцеляване на море.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: НАТО: Страните членки не трябва да очакват мир, а да се готвят за война с Русия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Снимка: Министерство на отбраната
Какво ще е учението?
Около 90 000 военнослужещи ще участват в най-голямото учение на НАТО от десетилетия насам, известно като Steadfast Defender 2024. Главният командир на Алианса Кристофър Каволи заяви, че войските ще са съставени от държавите членки на НАТО и Швеция, която скоро трябва да се присъедини към военния съюз. Преди дни стана ясно, че Великобритания ще ангажира 20 000 военнослужещи за участие в мащабните учения на НАТО в цяла Европа през първата половина на тази година, както и военни кораби и изтребители.
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Учението ще се проведе в Германия, Полша и Прибалтика - според Financial Times.
Ученията ще тестват способността на съюзниците в продължение на месеци да участват в конфликт с противник, толкова способен, колкото Русия, както и срещу коалиция от държави, водени от Руската федерация. Всичко това е предизвикано от продължаващата агресия на Москва в Украйна.
Още: Нови учебници по история заради Русия и как да се докажем пред НАТО: Съвети от бивш министър (ВИДЕО)
Модернизация на българската армия
Междувременно началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов коментира инвестиционната план програма с приоритетни проекти за модернизация на въоръжените сили. „В ограничения ресурс, с който разполагаме, трябва да бъдем прагматични и да извличаме уроците си от конфликтите и от войната в Украйна, за да има ефект, когато инвестираме средства за отбрана в способности. Приоритетите, които си поставяме, са разузнаване и наблюдение, противовъздушна отбрана, укрепване на способностите в морския домейн, като трябва да продължим усилията в сухопътния и военновъздушния, както и в Силите за специални операции, и в логистиката и всестранното осигуряване“, заключи адмирал Ефтимов, цитиран от МО.
Още: Русия ще нападне НАТО? Реална ли е тази заплаха?
Разминирането в Черно море
Ефтимов коментира и коалицията между България, Турция и Румъния за разминиране на Черно море. За да заработи реално групата, е нужно Турция да ратифицира споразумението, посочи той.
Тодор Тагарев допълни, че групата ще бъде отворена за участие и за други съюзнически страни от НАТО, но без кораби, тъй като операцията ще се реализира според правилата на Конвенцията от Монтрьо - т.е. кораби на НАТО не могат да плават в Черно море повече от 21 дни. Сформирането на групата помага за намаляване на рисковете за корабоплаването, посочи Тагарев и добави, че командването на групата ще бъде на ротационен принцип.
Командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов посочи, че от една година военният флот не е работил по фактически сигнал за плаващи морски мини. "Получавани са сигнали, но нито един от тях не е бил реален. От началото на тази година не сме получавали сигнали", каза Михайлов, цитиран от БТА.
Няма да пращаме наши военни в Червено море
Междувременно Тагарев потвърди, че няма официално решение да бъдат изпратени наши военни в Аденския залив или Червено море, за да участват в коалицията срещу йеменските бунтовници хути. Единствено на дневен ред стои изпращането офицери в щаба на операцията, който дори физически не се намира там, поясни той, цитиран от БНР.
Още: Тодор Тагарев: Нямаме решение да участваме в операцията в Червено море, обмисляме го