Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България прие план за действие при Brexit без споразумение

30 януари 2019, 15:00 часа • 2630 прочитания

Правителството прие план за действие на Република България за прилагане на споразумението за оттегляне на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от ЕС, както и план за действие на Република България за оттегляне на от ЕС без споразумение, съобщиха от правителствената пресслужба.

При урегулирано оттегляне на Лондон ще се гарантира максимално възможна приемственост и последователност на правата на гражданите, финансовите ни интереси, съществуващите търговски, транспортни и др. връзки с минимални празнини в отношенията, уточняват от кабинета на премиера Бойко Борисов.

Същевременно, предвид актуалното състояние на процеса Brexit, България се подготвя и за оттегляне без споразумение.

И в двата случая се предвиждат мерки в няколко направления: законодателство, административен капацитет, обучителни и информационно-разяснителни дейности.

По-важни сред неотложните действия са следните:

- Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България и Правилника за неговото прилагане;

- Подсилване на консулската служба в Лондон с още двама консулски служители;

- Предприемане на действия за откриване на консулска служба в Единбург, Шотландия;

- Провеждане от служителите на посолството в Лондон на 20 информационни дни до средата на годината за живеещите в различни градове на ОК български граждани;

- Предоставяне на всекидневни консултации на българските граждани във Великобритания, свързани с правата им след Brexit и процедурата по кандидатстване за статут на уседналост;

- Провеждане на консултации с Европейската комисия, страните членки на ЕС и Обединеното кралство по адаптацията на нормативната уредба;

- Обособяване на раздели за Brexit в интернет страниците на министерствата на външните работи, правосъдието, вътрешните работи и туризма;

- Обучения/семинари за български граждани на територията на Великобритания за промяната при преценката и изплащането на обезщетенията от ДОО;

- Информиране на бизнеса в сътрудничество с браншови организации за последиците от оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС;

- Готовност за сътрудничество с британското посолство за информационни кампании за правата на британските граждани, постоянни пребиваващи в Република България.

Планът съдържа мерки и в двустранен аспект. Те ще се предприемат единствено по въпроси, по които ЕС не предвижда общ подход за действие и само ако възникне необходимост за запълване на правния вакуум.

В зависимост от вида на оттегляне и наличието или не на преходен период, ведомствата следва незабавно да осигурят или подготовката на мерките за прилагане на споразумението, или изпълнение на плана без споразумение, уточняват още от правителствената пресслужба. 

Европейската комисия и страните-членки работим да има сделка, но трябва да бъдем готови и за най-лошия сценарий, заяви на пресконференция в МС външният министър Екатерина Захариева.

От представителството на Европейската комисия в София водят разговори със синдикати и бизнес по отношение на новите регламенти след 29 март. Целта е да не се допускат негативни последици във всички сфери на икономиката. „Трябва да е ясно, че това е решение на Великобритания и след Брекзит ще се третира като трета държава и ще важат правилата на Световната търговска организация, а не на ЕС".

По отношение на българските граждани – тези, които живеят на Острова до 29 март ще запазят правата си. Съответно българското правителство прие решение британските граждани, около 7000 души, реципрочно да имат лесна и достъпна регистрация, уточни Захариева.

По отношение на българските граждани, които пътуват краткосрочно до 90 дни, ще пътуват безвизово до Великобритания. Сънародниците ни, които вече живеят там, ще могат по-лесно по електронен път да си извадят документ със статут за отседналост без да плащат никакви такси, поясни в отговор на БГНЕС вицепремиерът.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес