Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е спечелила участие в проекти за нови ПВО системи "IRIS-T" и гаубици CAESAR

25 февруари 2025, 12:06 часа • 927 прочитания

България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на ПВО системи "IRIS-T" и гаубици CAESAR посредством т.нар. Инструмент за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни поръчки (EDIRPA), чиито основни цели са повишаване на солидарността, ефективността и конкурентоспособността на европейската технологична и индустриална отбранителна база.

Това става ясно от отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов по парламентарен контрол на въпрос на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. 

С този инструмент частичното възстановяване от бюджета на ЕС ще бъде налично за държавите членки, когато съвместните покупки включват поне три държави. Общият размер на инструмента е близо 310 милиона евро, а периодът му на действие е само 2024-2025 г. Крайният срок за подаване на проекти е бил 25 юли миналата година, а Министерство на отбраната е заявило и е получило одобрение за участие в двата гореспоменати проекта.

Още: Орбан се заяде: Зеленски отказа примирие с Русия за Коледа. Германия пак доставя IRIS-T на Украйна

Снимка: Getty images

Какви са параметрите?

Общо 5 са одобрените проекти от Европейската комисия, като по тях ще участват 20 държави членки, сред които и България, обяснява в отговора си още министър Запрянов. Проектът за придобиване на противовъздушните отбранителни системи "IRIS-T" е със заглавие "JAMIE" и координатор ще бъде Германия. За реализацията му страната ни ще получи 13 милиона евро, а в проекта ще участваме заедно със Словения, Австрия, Естония и Латвия.

Още: Официално: България подписа с Германия за ПВО комплекси IRIS-T

Проектът за придобиването на гаубиците CAESAR е с координатор Франция, но той ще бъде част от резервния списък с проекти.

"Постигнатият резултат от досегашното ни участие в инструмента е голям успех за страната ни и в частност за Министерството на отбраната. ... След приемане на законодателно предложение на ЕК от 5 март 2024 г. за създаване на Европейска програма за отбранителна индустрия (EDIP) ще се открият нови финансови стимули, насърчаващи консолидацията на търсенето и предлагането на европейския пазар на отбранително оборудване. Програмата ще осигури ресурс от 1,5 милиарда евро за изпълнение на поставените амбициозни цели в сферата на европейската сигурност и отбрана", пише още министър Запрянов.

Източник: Народно събрание

Немската сага

Припомняме, че през октомври 2024 г. Германия подписа допълнително споразумение към договора с Diehl Defence - компанията, която произвежда системите за противовъздушна отбрана IRIS-T и която ще достави ракетните комплекси на България. Това допълнително споразумение от 7 октомври касае доставката за нашите военновъздушни сили. Документът е изготвен в продължение на Програмното споразумение между Федералното Министерство на отбраната на Германия и Министерството на отбраната на България за съвместната покупка на IRIS-T SLM системи съгласно Меморандума за разбирателство в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“: България се включва в съвместната покупка на ПВО.

Снимка: Министерство на отбраната

Програмното споразумение беше подписано от министрите на отбраната двете страни - Атанас Запрянов и Борис Писториус - на 6 септември в изпълнение на приетия от Народното събрание на 8 август Проект за инвестиционен разход за придобиването на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T. С това се слага началото на замяната на системите за противовъздушна отбрана на Българската армия, съобщиха от Министерството на отбраната.

България е заявила намерение за закупуване на 1 брой IRIS-T SLM на обща стойност 182 млн. евро, или малко над 356 млн. лв. В рамките на проекта е предвидена възможност за закупуване на до 5 броя модификации на системата и на един брой система за далечен обсег. Срокът за доставка е 2032 г. Предвижда се първият етап на проект да се финансира от разходите за отбрана на България, както и от постъпилите през 2024 г. и от очакваните през 2025 г. компенсаторни суми за предоставени дарения на въоръжена техника на Украйна.

Снимка: Министерство на отбраната

Нито една от страните по сделката не разкрива сумата, която Берлин е компенсирал, нито подробности за оборудването, което страната ни е предоставила на Украйна, за да заслужи тази отстъпка. Най-вероятно обаче сред тях са самоходните артилерийски системи 2С1 „Гвоздика“, наблюдавани на въоръжение в украинска механизирана бригада през септември 2024 г., отбелязва специализираното украинско издание Defense Express. Става въпрос за 122-милиметровите гаубици, чиито снимки се появиха в социалните мрежи: Украински СНИМКИ: Български самоходни гаубици се ползват от украинската армия.

За произхода на системите свидетелства характерният плътен зелен камуфлаж, нетипичен за украинските военни машини.

Още: Българските БТР-и помагат на Украйна в операция "Курск"? (СНИМКИ)

Какво може IRIS-T?

България ще стане деветата държава, която ще използва IRIS-T. Системата е предназначена за прехващане на безпилотни самолети, хеликоптери, самолети и крилати ракети. В нея се използват ракети "въздух-въздух" IRIS-T, адаптирани и за изстрелване от земята, които могат да поразяват цели в радиус от 40 км и на максимална височина от 20 км.

Системата разчита на многофункционалния радар TRML-4D с антена AESA, сканира района в обхват 360° и 250 км, както и на височина 30 км. 

Снимка: Getty Images

За справка - от началото на 2023 г. наземният компонент на българската противовъздушна отбрана се състои от осем С-300ПМУ, 12 системи с голям обсег на действие С-200, няколко системи със среден обсег на действие С-125 и "Куб" (под 40 км).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес