В България европейските средства са превърнати в панацея, но няма страна, която да може да се развива само с тях. Това каза лидерът на БСП Михаил Миков пред националното радио.
По думите му всички параметри на бюджета очертават десния характер на днешното управление, като тръгнем от данъчната политика и стигнем до въпроси свързани със социалния статус на българския гражданин и мястото на държавата.
„България разчита единствено на европейските средства. Те би трябвало да бъдат само допълнителни към това, което се събира през бюджета. При нас те са превърнати в панацея, а няма страна, която да може да се развива само с европейски средства и това е ясно и на Брюксел и на всички европейски страни. Никога не могат да бъдат основни ,така както ги приема нашето правителство”, каза той.
Миков припомни, че в последния ден на лятната сесия по настояване на БСП е било прието решение, което задължава правителството да предложи краткосрочни и средносрочни мерки за демографската криза, която е пряко свързана с бедността и депопулацията и миграцията. „Правителството умишлено се забави по този въпрос, за да може да формира бюджета, който и следващата година по никакъв начин да не погледне към този крайно тежък проблем. Това е проблем и за икономическо развитие. Кой чужд инвеститор ще дойде в страна, в която няма квалифицирана работна ръка или в която няма работна ръка въобще. 50 % от първокласниците тази година по обективен критерий ползват помощи за първокласници, които се дават на децата от бедни семейства. Какво правят, втори, трети, четвърти, пети клас. Единственото предложение, което правителството направи, е да се завършва средно образование не в 8 клас, а в 7 клас и да се учи вкъщи”, коментира той.
Според него това не решава проблема с грамотността и квалифицираната работна ръка, която е в основата на икономическото развитие в 21 век.
Миков посочи, че между първо и второ четене на законопроекта за държавния бюджет на България за 2016 г. от БСП ще предложат увеличаване на замразените социални плащания. „Предлагаме и тези отхвърлени вече алтернативи. Ясно е, че така наречения плосък данък усилва неравенствата и свива перспективата. Всичко това са неща, които ще предложим в следващите дни, най-вече по отношение на бюджетните разходи, които да отидат при активното население, при тези, които отглеждат деца, в образованието. Всичко останалото е безперспективност”, каза той. По думите му, има сериозен риск България да влезе в свръхдефицит.