БСП подкани Партията на европейските социалисти да вземе отношение по въпросите с честността на изборния процес в България. Това се казва в доклада, разгледан на заседанието на Националния съвет на пратията днес.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
От левицата призовават партиите от политическото си семейство да инициират публична дискусия на европейско ниво по темата с участието на държавните институции като репресивни инструменти и намесата им политическия живот на страната извън техните правомощия. Това е един от начините, по който ще можем да дадем сигнал и да направим крачка в посока предотвратяване на тези порочни практики, информира пресцентъра на партията.
"За пореден път на избори се наблюдава намеса от страна на МВР и други държавни институции в процеса, която е в полза на управляващите. Държавата не предприема необходимите мерки и за прекратяване на корпоративния и контролиран вот, натиска върху българските граждани, особено в малките общини, където основен работодател е общинската администрация", заяви в доклада си председателят на Националния предизборен щаб Кирил Добрев.
"Приема ли ПЕС за нормални изборните практики в България и с какво може да допринесе те да бъдат преодолени", попита той и подчерта, че БСП трябва да ангажира и целия си юридически и експертен потенциал, с който да подпомогне парламентарната група на "БСП за България" при изработването на законодателни текстове, които да променят и дори спрат в зародиш практиките, които опорочават изборния процес. "Това трябва да стане незабавно преди следващите национални избори", допълни зам.-председателят на левицата.
"650 хиляди са невалидните бюлетини. Колко трябва да станат, за да разберем, че така повече не може да се продължава; че този начин на гласуване деформира най-много местните изборни резултати", попита съпартийците си Добрев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Инициирането на дискусия по повод машинното гласуване и възможността да бъде включено в изборния процес не бива да закъснява", подчерта още Добрев. Той лансира и идеята подобни публични разговори да бъдат проведени с други политически сили, които имат същите разбирания за подобен тип гласуване, както и привличането на граждански и неправителствени организации, които пряко наблюдават изборните процеси в България и могат да бъдат полезни със своята експертиза.
Равносметката след местния вот
Входът на БСП за местната власт е през областните градове, категоричен е зам.-председателят на БСП Кирил Добрев. Той отчете с доклада си пред пленума на пратията, че "за първи път от 1995 г. се слага край на тенденцията БСП да получава по-ниски резултати на местни избори.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Според отчета за кметовете на Коалиция „БСП за България” са гласували над 650 хиляди български граждани, което е с близо 100 хиляди повече в сравнение с 2015 година. БСП спечели изборите на |-ви тур в 35 общини, яви се на балотаж в 57, от които спечели – 24, както и 4-те областни града – Благоевград, Перник, Разград и Русе.
В градовете с районно деление левицата се яви на балотаж в 4 варненски, 2 пловдивски и 10 района на столицата, като от тях спечели софийските "Изгрев" и "Младост". През 2015-та година БСП е била на балотаж в 3 софийски и 2 варненски района, но няма спечелен нито един.
"ГЕРБ и ДПС, в комбинация с икономически субекти, успяват буквално да превземат малките общини с население до 10 хиляди човека. И ако БСП в началото на прехода беше партия, която печелеше именно селата и малките общини, входът днес на БСП в местната власт е през големите общини и областни центрове, където зависимостта на хората е по-малка и те гласуват свободно", подчерта Добрев.
По думите му "симбиозата между ГЕРБ и ДПС при буквалното разпределяне на малките и средни общини, скоро ще обезсмисли местните избори". Добрев изказа опасението, че след 4 години от избори няма да има смисъл, ако не бъде пресечена тази тенденция. По думите му иначе, следващият път общините, попаднали чрез схеми между партията на управляващите и ДПС, ще бъдат повече.
В доклада си Добрев отчете, че през последните 3 години се забелязва положителна тенденция младите хора да се идентифицират с левицата. "Тези избори бяха показателни за това – имахме доста кметове под 35 години, а в листите ни се наблюдава сериозно подмладяване. И то реално. Защото младите, новите- вече са общински съветници, а не пълнеж в листите”, зяви той и посочи като примери с Нови Пазар, Хасково, Дряново и други общини.