Лидерът на БСП Корнелия Нинова настоя за преглед на третирането на отпадъци в цялата страна. Това обяви соцводачката по време на посещението си в габровското село Яворец.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Там тя се срещна с кмета и недоволни жители, които й предоставиха подписка срещу плановете за разширяване на съществуващия цех за преработване на отпадъци.
Нинова посочи, че от БСП настояват за пълен преглед на местата за преработване на отпадъци в страната.
Тя определи сметищата в много общини като "цъкащи екологични бомби", тъй като те били препълнени, а строителството на нови клетки вече е закъсняло.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
В заявеното намерение за село Яворец е посочено, че за целта ще се ползва питейна вода, а отпадната ще се излива в реката. Местните обаче се опасяват, че това създава опасност както за качеството, така и за количеството на водата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Друг проблем за хората е, че самият цех, където и в момента има бали с боклук, се намира на метри от къщите им.
От красива държава с чиста природа ни превърнаха в бунище на чужди отпадъци, възмути се Нинова. Тя посочи, че и на други места в страната се складират и преработват отпадъци и настоя управляващите да спрат да разрешават това.
Искаме чист въздух, вода и храна за българите, обяви червеният лидер.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Припомняме, преди седмица италианските власти заловиха незаконни 815 тона боклуци, предназначени за България. Незаконният товар беше открит във влак. Търговската стойност на боклука се изчислява на 130 хиляди евро.
От Министерството на околната среда и водите увериха, че българското правителство не води преговори с Италия за приемане на отпадъците. Те отрекоха при тях да е постъпвала официална информация за задържаните незаконни тонове боклук.
Ден по-късно започна разследване кой е организирал изпращането на пратката. Предполага се, че тя е трябвало да бъде изгорена или погребана в депа у нас.
По-късно стана ясно, че спрените в Италия отпадъци били крайни продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите - пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени.