БСП ще участва в коалиция за президентските избори. Това стана ясно днес при обявяване на резултатите от вътрешното допитване в БСП.
Избирателната активност в цялата страната е била висока - 72.45% или 72 382 души. В коалиция искат да се явят 72% от гласувалите. Самостоятелно като партия - 23%. Да подкрепят друга партия са поискали 0.56%. За издигане на независим кандидат са гласували 3.14%, заяви председателят на БСП Корнелия Нинова.
По партии, гласувалите са избрали да се коалират по следния начин: в коалиция с АБВ - 52%. „Движение 21” - 49%, други партии от лявото - 37%, ВМРО - 36%, Атака - 32%, НФСБ - 23%, ДПС - 13%, посочва БГНЕС.
Нинова благодари за добрата организация. Гласуването по нейната оценка е било успешно. Тя посочи, че тези допитвания ще станат практика в партията. Това питане е показало друго отношение към членовете на партията и те са го оценили и са подходили сериозно към допитването.
Сега предстоят разговори с другите партии за консолидиране около имената на бъдещата президентска двойка от лявото пространство. Разговорите ще започнат още от събота с партиите от БСП Лява България.
От БСП отправят покана към партиите от понеделник – 11 юли за срещи с тях в парламента пред журналисти за разговори за обединение за обща през двойка и тяхната платформа. От БСП искат да излязат възможно най-бързо с кандидатурата си за президент. Колкото по-рано стане това толкова по-добре ще бъде, както и по-прозрачно.
БСП ще предложи суров вариант на проект за платформа около идеите, които трябва да се обединят в тази президентска двойка на левицата.
Националният съвет на БСП е решил до 31 август да се излезе с имената на президентската двойка.
Нинова коментира и антитерористичния закон, като заяви, че БСП има своите забележки, но е необходимо да има такъв закон, за да има координация на институциите и службите, защото само със закона няма да стане.
Actualno.com припомня, че по-рано днес зам.-председателят на ПП АБВ заяви, че "пътищата за обединение на левицата при всички случаи минават през президентските избори".
"Това, че АБВ е търсен партньор за членовете на БСП мисля, че беше ясно. Само на някои хора от ръководството не им беше ясно, защото се страхуват от това. Вероятно това нещо ще излезе в референдума на БСП. Това е нормалната политика, за която ние в АБВ настояваме от много време – за диалог, за сътрудничество, а не за размяна на удари“, коментира Калфин, цитиран от "Фокус".
"Много по-лесно особено когато имаш фаворит, когато имаш много силен противник, идват аргументите за това, че ако искаш да спечелиш тези избори, трябва да го направиш във възможно по-широка коалиция с възможно по-широко участие", смята още бившият социален министър.