Натискът от страна на мигранти и то от Африка и Азия по полско-беларуската граница става много сериозен и брутален. Само през вчерашния 5 април е имало 300 опита за пробив на границата между двете държави - там вече беше издигната сериозна ограда с цел овладяване на явната стратегия с автор Кремъл и помощник Минск за претоварване на Полша с мигранти. Статистиката за опитите беше съобщена от полския министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш, предаде полската новинарска агенция PAP.
Още: Ксенофобия, преследвания и мъчения: Що е то да си мигрант в Москва?
Опитите за преминаване вече се отличават със сериозна бруталност - мигрантите "хвърляли камъни, клони и са рязали оградата", добави Косиняк-Камиш.
"Това не е случайно, това не е естествен миграционен маршрут. Всичко това е създадено, режисирано с цел да отслаби Европа и Полша, а не бягащи хора да търсят подслон и нов живот", категоричен е Косиняк-Камиш.
🇵🇱 Clash at Polish-Belarusian border: Aggressive group attempts to breach Poland’s border
— NEXTA (@nexta_tv) April 2, 2025
An aggressive group of around 50 people on the Belarusian side of the border attacked Polish patrols with stones, aiming to allow others to cross illegally into Poland.
The Polish Border… pic.twitter.com/avzFBSwdAB
Всеки ден около 11 000 служители от службите на министерството и войници от полската армия следят за сигурността на полско-беларуската граница, твърдят полските власти. По оградата с Беларус има датчици и така всеки опит тя да бъде преодоляна бива бързо засечен. Общо 186 километра по границата на Полша с Беларус са вече пресечени от ограда, подсилена с електронна система от датчици.
Полският премиер Доналд Туск вече обяви, че Полша ще започне кампания за противодействие на дезинформацията, разпространявана от трафиканти на мигранти, и ще обезкуражи хората извън Европа да се опитват да пресичат границите ѝ нелегално. Кампанията ще бъде насочена към седем държави с най-голям брой мигранти, опитващи се да влязат в Полша, и целта ѝ е да ги предупреди, че Полша не е лесна входна точка за Европа. От 27 март в Полша влезе в сила т. нар. закон за убежището, който дава на полското правителство да спре правото да се търси убежище за период до 60 дни по определени участъци от границата.
Още: С цел спиране на миграцията през Беларус: Полша започва информационна кампания в чужбина (ВИДЕО)
Мигрантите в Европа
Междувременно не Германия, а Франция стана лидер в Европа по подадени молби за убежище. Франция води с 40 871 заявления, следвана от Испания (39 318) и Германия (37 387). Това е първият път от години, в който Германия вече не е най-популярната дестинация за търсещите убежище в ЕС, коментира беларуската опозиционна медия NEXTA, която представи данните.
През първото тримесечие на 2025 г. Германия отбеляза 41% спад в молбите за убежище в сравнение с първото тримесечие на 2024 г. Интересни факти - повечето искащи убежище в Германия т.е. статут на бежанци са от Сирия, Афганистан и Турция, докато във Франция сега най-голям дял от търсещите убежище са украинци. Иначе най-много търсещи убежище в ЕС идват от Венецуела.
Още: 1 година производство на снаряди за 2 дни бой с Русия - какво може да направи Полша?