Надявам се, че протестите ще спрат, след като падат цените на горивата. Това каза премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос възможни ли са предсрочни парламентарни избори, като добави, че не се е уплашил от тези протести.
Давал съм оставка два пъти, но в момента с 20 стотинки ли с колко са паднали цената на горивата, ще продължат да падат – не заради протестите, а заради поевтиняването на петрола. Когато падаха цените, нямаше протести в подкрепа на падането. Тези държави, които добиват петрол и газ, са богати, обясни Борисов своята гледна точка за случващото се и намекна, че е попречено да има добив на конвенционален газ в Генерал Тошево. Винаги така се случва, настоя той относно резкия спад на цената на бензин А95 и добави, че "може би е редно" КЗК да накара всички търговци на горива всеки ден да публикуват официално как си формират цените.
Борисов не пожела и "да се вкарва" в темата "платени протести" – виждало се, че има, но не било само това.
Същевременно Борисов видя като напредък предвиденото увеличение на заплатите в държавния сектор от догодина – с 10%, както и 20% за учителите, повечето пари за здравеопазване, за култура. Той отрече и, че България се превръща в държава, в която заплатите в публичния сектор са по-големи от тези в частния.
Премиерът каза и: "Не мисля, че трябва да се стига до там", визирайки преконфигурация на управлението, включително кабинет на малцинството. Две години управление, две години яростни атаки и не могат да ни стигнат – нищо по-различно, коментира лидерът на ГЕРБ какво е състоянието при БСП и въобще в държавата.
Не се обсъжда оставката на Симеонов
Мъчно ми е и ме е яд – така Борисов коментира случилото се между Валери Симеонов и майките на деца с увреждания, понеже много работили, за да има нови закони и помощ. На директен въпрос дали е накарал Симеонов да се извини, Борисов отговори, че имало Коалиционен съвет и "всички го помолили". Според мен Симеонов беше искрен в извинението си, защото и той има човек с увреждания в семейството си и знам колко трудно и тежко го понася, добави премиерът, който обеща поетото като ангажимент към хората с увреждания да се изпълнява. Не е в моите възможности да прибера майките на деца с увреждания от улицата, подчерта Борисов и за пореден път обяви, че оставката на Валери Симеонов е на дневен ред само при "Обединени патриоти". Не, сега не се обсъжда оставката на Симеонов в правителството, добави лидерът на ГЕРБ.
За десети път ще кажа, че се извинявам на майките на деца с увреждания. Тя припознава ли се, че нейните депутати нарекоха народа "дебили" – така Борисов отвърна на Корнелия Нинова и тезата ѝ, че е хвърлил България в хаос. И продължи – коя партия подписа за "Белене", в кой мандат падна КТБ, като не коментира как сега проектът "Белене" отново е на дневен ред и дали той и неговото управление имат роля в издигането на КТБ. Доходите се увеличават и ще продължат да се увеличават с много по-бързи темпове, обеща Борисов. Той не пропусна и да каже как ГЕРБ била партия на 10 години, а БКП/БСП била много повече години "държавата". Оставаме назад в класацията, защото сме тръгнали от под водата, даде оценка Борисов.
Румен Радев приема Корнелия Нинова, много харесва "Визия за България", но не приема среща за Кодекса за застраховането, не приема кметовете, а казва, че бил в края на законодателния процес, възмути се Борисов. Да ме критикува, но да казва и какво беше по времето на БСП/БКП – не заслужаваме ли и добра дума, добави той.
Борисов стигна и до темата "доходи" и как заплатата му била с 4000 лева по-малко от тази на президента (7000:11 000 лева), правейки паралел с 40 лева коледни добавки за пенсионерите и 90 лева повече за депутатите. Според него всеки заслужавал, и президента включително, но ако сега хората счупели държавата, нямало да може да се мултиплицира ефекта на увеличение на доходите, който ГЕРБ била постигнала.
Медийната свобода
"Той нападна медиите – каза, че медийната среда е атрофирала. Вие атрофирали ли сте, bTV атрофирали ли сте? Той ви даде оценка – трябва да спориш с него. Трябва да излезете и да кажете с какво ви пречим, каза Борисов по отношение на оценката на влошаващата се медийна среда в мониторинговия доклад на ЕК и думите на президента Румен Радев, че има връщане на авторитарни практики и медиите страдат. Лидерът на ГЕРБ призова да се съберат "органите" на медиите (имате си такива) и да кажат какво пречи – да се съберат медийните асоциации и да попитат президента защо останал с впечатление за атрофирала медийна среда.
Борисов обаче се отрече от думите си от вчера (14 ноември), че е казал, че имало олигарх, който си използвал медията, за да се брани. Казах "олигарси", измъкна се лидерът на ГЕРБ. Той не пропусна да каже и как карикатуристи като Христо Комарницки вземат "огромни заплати" за карикатурите си.
И други
Нещата в гротескното интервю на Антон Хекимян по bTV стигнаха дотам, че Борисов го подкани да му зададе въпрос за мониторинговия доклад на ЕК. И не отговори "колко ни писа Европа", като каза, че България ще влезе в Шенген "по въздух и вода", след разговор с Холандия.
Истински се надявам процесите срещу политици и кметове да се доведат до край. Съдебната система е независима. Баневи ги задържаха, ще задържат и другите (бел. ред. – Арабаджиеви) – някои процеси отнемат години. По време на европредседателството настанявахме гостите в тези хотели (бел. ред. – "Маринела"), защото само тях имахме, заяви Борисов в отговор на въпрос как така Арабаджиеви и Баневи сега се оказали виновни, а не е имало действия срещу тях преди време, тъй като те не са известни публични лица от вчера.
"20 арестувани, постоянна мярка "задържане под стража", нека купуват пак", обобщи Борисов скандала с българските документи в ДАБЧ. От думите му стана ясно, че пак "Обединени патриоти" ще предложат ръководител на ДАБЧ. Същевременно Борисов защити Красимир Каракачанов, като обясни, че ако той и ВМРО се финансирали от търговия с български документи, Каракачанов щял да намери начин да спре проверката в агенцията.
Борисов обяви и, че на Коалиционен съвет управляващите решили да не подкрепят Пакта за мигрантите на ООН. Той изрече тези думи, след като вчера (14 ноември), в парламента външният министър Екатерина Захариева не даде ясен отговор каква е позицията на България.
В коментар за случилото се в Търговския регистър премиерът обясни, че можело да се промени законът и да не вземат така бонуси. Припомняме, че в Агенцията по вписванията бяха раздадени сериозни бонуси, но правосъдният министър Цецка Цачева и председателят на Агенцията Габриела Козарева увериха, че нямало възнаградени служители, отговарящи за поддръжката на регистъра.
Бойко Борисов отрече и, че той се е намесвал по темата "Атанас Семов" (бел. ред. – Семов стана конституционен съдия, а срещу него върви проверка – дали през 2016 година е било отказано законосъобразно разследване по сигнал срещу бившия депутат от РЗС). Ние го предложихме за адвокат в Европейския съд, Европа не се съгласи, добави той. Това е все едно някой да ти удря шамари и да казва "те се бият", обобщи Борисов
Разбира се, началото на разговора беше традиционно за участията на Борисов в bTV. "Добро утро", беше поздравът на Хекимян към премиера, който отвърна: "Добър ден" и обясни, че днес станал в 6:00 часа сутринта, а обикновено сутрин не ставал по-късно от 6:30 часа. Имал и 1 час за футбол, защото иначе щял да откачи - всеки ден му бил свръхнапрегнат.