"Възложил съм на ресорните министри да мислят как да закрием ДАБЧ (Държавната агенция за българите в чужбина - бел. ред.)". Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов по време на правителственото заседание, проведено на 21 ноември 2018 г., става ясно от стенограмата на заседанието.
„Възложил съм на няколко от колегите тук да мислят как да закрием Агенцията за българите в чужбина, има си МВР, Министерство на правосъдието и Президентство. Това са трите институции, които се произнасят по този въпрос“, обяснява премиерът и допълва, че сега се работи по тази тема. „Външно министерство ще се занимава с културата, заедно с Боил Банов, с образованието и с всичко останало. Ние така или иначе сега го правим“, казва още пред министрите си Бойко Борисов.
Темата е повдигната, докато всъщност се обсъжда преструктурирането на Правителствена болница в детска клиника. При обсъждането въобще не се засяга какво ще стане със специализираните отдели на болницата, след като насочеността ѝ ще е съвсем различна като детско лечебно заведение.
Actualno.com припомня, че по-рано през ноември с отворено писмо до министър-председателя наши сънародници от временните обществени съвети на българите в чужбина поискаха ДАБЧ да бъдe закрита. Според тях това е ненужна институция, която излишно натоварва държавния бюджет, остаряла е като концепция, а дейността ѝ дублира функциите на други органи.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Предлага се на мястото на Агенцията да бъде формирана нова организация - Национално представителство на българите по света, като и обществени съвети към дипломатическите и консулските представителства, чиито членове да се избират от български граждани, живеещи извън страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
В края на октомври при мащабна акция в ДАБЧ бяха задържани над 20 души, сред които председателят Петър Харалампиев и главният секретар Красимир Томов. Причината - корупция при издаването на документи за български произход на чужденци. Става дума за организирана престъпна група, занимаваща се с длъжностни, документни измами и подкупи, подчерта тогава зам.-главният прокурор Иван Гешев.
Впоследствие премиерът Борисов възложи на Министерството на вътрешните работи и на Държавна агенция „Национална сигурност“ да направят проверка на издадените български документи за самоличност на чужди граждани за последните пет години.