Европейските пари ги има, въпросът е да се спазват и европейските правила.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това заяви пред БНР Борислав Сандов, политик от "Зелено движение", бивш министър на околната среда и водите. По думите му случващото се в европарламентът е важно за развитието на нашата страна заради множеството регионални и глобани предизвикателства.
"Корупцията не произтича от това, че има европейски средства, а от това, че нямаме солидна система за правоприлагане. Европейските средства и към момента са най-голямата инвестиция, която влиза в България. Те подпомагат редица сектори", обясни той и коментира защо у нас зелената идея е повече идея, отколкото реализация.
Още: Конституционалист: Времето е кратко за избори 2 в 1
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Винаги се опитваме да отлагаме дадени процеси, докато те не започнат да чукат много силно на вратата. Основните европейски фондове обикновено се реализират в рамките на края на периода. Корупцията води до забавяне на процесите, за да се намесят определени интереси. Европейските средства са начин България да бъде модернизирана и да навакса изоставането".
Сандов обясни факта ,че по средата на на оперативния период на ПВУ само 3% от Зеления стълб са изпълнени. "Зеленият стълб представлява 37% от целия План за устойчивост и възстановяване. Политическата криза през последните години е една от причините това да се случи. Другата е липсата на реформи".
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Той коментира и факта, че България е на едно от първите места в ЕС по отпадъци на глава от населението и на последно място по производителност на ресурсите.
"Закъсняваме с модернизацията на определени производства и това ги прави неефективни. Използва се най-много енергия и са най-въглеродно интензивни. Трябва да модернизираме тези процеси и да приложим методи за подобряване на ефективността".
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Борислав Сандов: Преговорите между енергетиците и властта приличат на политическа игра
Мръсният въздух
Той анализира проблема със замърсяването на атмосферния въздух.
"Постигнахме сериозен напредък по отношение на чистотата на атмосферния въздух. Данните показват, че сме преодолели поне онези нива, които все още стоят като норма.
Като министър, бях първият, който успя да насочи национално финансиране към този проблем. ЕС отдавна ни помага с финансиране, но ние прилагаме по-скоро палеативни мерки. Повече трябва да бъде затегнат контрола върху основните замърсители.
Още: Жалба до ЕК заради дизела за тракторите на зърнопроизводителите ще подготви бивш екоминистър
За този програмен период имаме коло 600 милиона, насочени в тази посока. Те са предназначени за основните замърсители – транспорт и отопление".
Изборите 2 в 1
Бившият министър на околната среда в кабинета Петков коментира случаващото се на политическата сцена у нас.
"Лошо е, че отново се завъртаме в тази спирала. Надявам се да се намери някакво решение, защото конституционната процедура не е изчерпана. Но вероятно отиваме към избори и те ще съвпаднат с европейските. Това не беше добър сценарий, защото ще послужи за нагнетяване на евроскептицизма. Българите традиционно са проевропейски ориентирани и се надявам да гласуват. Има два основни сценария. Единият е да надделеят крайнодесните и популистите. Другият е отново да имаме проевропейска коалиция, в която този път ще трябва влязат и зелените", каза той.