"В Западните Балкани, тази хубава поговорка „помогни си сам, да ти помогне Господ“, важи с пълна сила и за нас, така че надявам се всеки един от тях да си ревизира поведението. Не може когато искаме за Европа, говориме за общоевропейско семейство да забраниш на президеднта на Черна Гора да посети дадена държава. Това звучи не в унисон с нашата обща европейска перспектива. Някак си не мога да разбера защо сами си причиняваме това. От една страна пред съвета и пред колегите обясняваме колко е важно Западните Балкани да бъдат присъединени възможно най-бързо към Европейския съюз, а ние през ден даваме примери как не сме узрели затова. Защо го правим не знам. Надявам се, вместо да ми реагират колеги, да се замислят дали с такава политика ще имат успех в присъединяването“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по повод всекидневните конфликти между лидерите на Западните Балкани. Премиерът даде съвместно изявление с черногорския си колега Душко Маркович.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
„Високо ценим активизирането на отношенията между България и Черна гора. Двустранното сътрудничество спомага и при справяне с общите предизвикателства“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с премиера на Черна гора Душко Маркович. В хода на разговора бе отбелязан потенциалът за разширяване на двустранните връзки в икономиката, инвестициите, туризма, енергетиката.
Страната ни разглежда като изключително перспективни предложенията за използване при взаимен интерес на подводния електропровод, свързващ Черна гора и Италия, както и за евентуално участие на страните от региона в АЕЦ Белене. „Реализирането на тези двата проекта може да доведе до задълбочаване на енергийното сътрудничество между нашите страни“, подчерта министър-председателят Бойко Борисов.
Темата за формиране на смесена компания за износ на електрическа енергия от България до Италия през подводния кабел между Черна гора и Италия, както и възможно балканско участие в АЕЦ Белене, бяха поставени по време на официалното посещение на премиера Борисов в Подгорица на 2-3 септември 2018 г. Вече е формирана двустранна работна група по енергийните въпроси, която ще се заеме с проектите.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Борисов отбеляза, че българските предприемачи проявяват интерес към инвестиции в региона на Балканите. В този контекст се приветстват действията за очертаване на потенциални области за привличане на инвестиции от България.
По отношение на насърчаването на контактите между бизнес общностите на двете страни бе отбелязано, че предвид традициите и опита на България е подходящо да бъде обсъдено евентуално сътрудничество и създаване на смесени предприятия или клъстери в селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, енергетиката, транспортните услуги, строителството, телекомуникациите.
Акцент в срещата бе европейската интеграция на Черна гора. „Вашите усилия и напредък по пътя към интеграция в ЕС са пример за региона”, посочи премиерът Борисов пред Маркович.
Министър-председателят Бойко Борисов подчерта, че България като съпредседател на Берлинския процес от 1 януари т.г. ще продължи да насърчава Западните Балкани по пътя им към Съюза, защото това води до стабилност, мир и просперитет в региона. А подобни резултати са в полза на цяла Европа. Борисов добави, че България бе сред държавите, които оказаха най-силна подкрепа на Черна гора за присъединяването й към НАТО.
За насърчаването на туризма между двете страни, представители ще участват в Международното изложение по туризъм, хотелиерско обслужване и кетъринг през март в Будва.
През м. г. у нас са регистрирани 7140 посещения от черногорски туристи, което е с 1,5% повече спрямо 2018-а. Българските туристически пътувания в Черна гора са 16 016 като ръстът им на годишна база спрямо 2018-а е 56,2%.