Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ ясно очерта сянката на Пеевски в скандала "КТБ"

29 октомври 2014, 21:00 часа • 48412 прочитания

КТБ е пирамида – този извод спокойно беше направен от всички големи български медии след официалния одиторски доклад на БНБ, който беше обявен публично на 27 октомври. В доклада на Централната банка обаче са посочени ясни и конкретни имена, през които са вървели парични потоци, за да се осигурят лостове на влияние – икономически и медийни.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

В деня на доклада депутатът от ДПС Делян Пеевски внесе законопроект, с който да се разкрие всичко за КТБ при официалното ѝ обявяване в несъстоятелност или преструктуриране. И каза, че не бил в основата на скандала. Наличието на дружествата, които са служели за пощенски кутии при парични потоци от и към КТБ, обаче будят въпроси и към Пеевски.

Схемата

42% от парите, използвали се за погасяване на кредити, съставляващи буквално две трети от кредитния портфейл на КТБ, са минавали през сметките на няколко дружества, насочени посредством индиректни преводи към кредитополучатели на КТБ. Такова дружество е „ТЦ ИМЕ” АД, през което за седем години (1 януари, 2007  година – 25 юни, 2014 година), минават милиарди левове, наредени от други дружества, включително и от усвоени кредити, отпуснати от КТБ. Същевременно „ТЦ ИМЕ” АД е и източник на парите, служели за погасяване на същите тези кредити.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Кои са дружествата, използвали „ТЦ ИМЕ” АД като пощенска кутия – БНБ посочва имената на „Балканска медийна компания” ЕАД, „Краун Медиа” ЕАД, „Бромак” ЕООД (компанията мажоритарен собственик на КТБ) „Фина Ц” ЕООД, „ИПС” АД, „Фина С” АД, „Технотел Инвест” АД, „Вивес” АД, „Кен Трейд” ЕАД, „Варна Тауър” ООД.

Сянката на Пеевски

Името ѝ е „Балканска медийна компания” ЕАД. Дружеството е основата на „Нова българска медийна група”, чрез което майката на Пеевски – Ирена Кръстева, държи мажоритарните пакети на дружествата, издаващи вестниците „Монитор”, „Телеграф” и „Политика”. „Балканска медийна компания” ЕАД е собственост на Кръстева, а в „Нова българска медийна група” другите 50% се държат от ... „ТЦ ИМЕ” АД.

„Краун Медиа” ЕАД е фирмата, която държи ТВ7 допреди тя да премине в ръцете на „Нова българска медийна група” през 2008 година.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

На 11 април тази година Ирена Кръстева обяви, че „Нова българска медийна група” е продала „дяловото участие на „Нова Българска Медийна Група Холдинг” ЕАД в дружествата издатели на печатни медии – „Телеграф” ЕООД, „Монитор” ЕООД, „Политика днес” ЕООД, „Компакт меридиан” ЕООД и 50% от Издателска къща „Борба” АД. Обект на продажбата са водещите български всекидневници „Телеграф” и „Монитор”, седмичника „Политика днес”, спортния всекидневник „Меридиан мач”, както и регионалния вестник „Борба”, като съгласно рамковия договор сделката ще бъде финализирана след провеждането на процедурата пред българската Комисия за защита на конкуренцията”.

Скандалните цифри от КТБ

Фактите са следните – проверени са детайлно 66 кредитополучатели, с взети заеми на стойност 2,481 млрд. лева. За 54% от тези получатели са липсвали документи какво е официалното им финансово състояние и с какво са обезпечили взетите заеми. Всички тези проверки са направени върху кредитни досиета, които са били обект на последната надзорна инспекция от БНБ. С други думи – през 2013 година надзорът на Централната банка е пропуснал на кого са дадени почти 2,5 млрд. лева кредити и с какво са обезпечени тези пари.

Направена е и проверка на 91 кредитополучатели, взели 208 кредита на стойност 3,710 млрд. лева. Това е 67% от общия размер на кредитния протфейл на КТБ (5,4 млрд. лева). През юни тази година за 28% от тези кредити са сключени анекси да се отложат плащанията на вноски по тях с три месеца (1,067 млрд. лева). За всички тях няма обосновка защо е позволено отлагане на връщането. Така КТБ укрива от БНБ качеството на въпросните кредити.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес