Спецакцията заради водната криза в Перник е закъсняла – след дъжд качулка. Това каза бившият вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството Костадин.
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
По думите му основният проблем е, че в Министерството на околната среда и водите няма експерти по водите.
"Специалистите по води се намират института по водите на БАН, Университета по архитектура, строителство и геодезия, но в регионалното министерство и МОСВ такива експерти няма", коментира Паскалев в интервю за bTV.
Според него отговорността за управлението на водите е в ръцете на министър Нено Димов. Той посочи, че Басейнова дирекция и ВиК-Перник са разполагали с информация за обема на яз. „Студена“. Ежедневно тези данни трябва да получава и ресорния министър.
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
"Имаме една система на калинки, които взимат управленски решения – ето го резултата. Единственото възможно решение за водоснабдяването в Перник е да завали дъжд. Мисля, че те са били предупредени за ситуацията, но не са взели мерки", заяви бившият министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
Паскалев каза още, че има безотговорност в системата на управление на водите.
Той е на мнение, че всички ВиК дружества трябва да станат 100% общински. Той обърна внимание на абсурда, че понякога ВиК дружества имат интерес от загубата на питейна вода, за да могат да вдигат цените.
"Трябва да се направи едно ВиК-дружество, в което да влязат всички онези значими язовири и притежават инфраструктурата. Всички градове трябва да получават вода на една осреднена цена“, коментира експертът.
Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България
Бившият министър коментира, че изграждането на водните цикли в страната. Той заяви, че когато е бил кмет на Благоевград градът е отделил над 13 млн. лв. за правенето на такъв, а резултатът е бил – 35% по-малко водоползване. Но според него ВиК дружествата не са заинтересовани от такива проекти.
Междувременно стана ясно, че ДАНС и прокуратурата проверяват ВиК Пловдив. Повече подробности може да видите в ТАЗИ СТАТИЯ