Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Битката ще бъде дълга и трудна": След КСНС държавата стоварва цялата репресивна сила срещу наркотиците сред младите

18 февруари 2025, 17:33 часа • 2487 прочитания

"Ако загубим младите хора, губим всичко. Употребата на наркотици не просто застрашава тяхното бъдеще и здраве - това е въпрос, който застрашава бъдещето ни като нация. Проблемът е сложен и многопластов - благодаря на всички и се обединихме, че тази тема е въпрос на националната сигурност. ... Необходими са системни усилия и всеобхватен подход за укрепване на личните устои на всеки млад човек и изграждане на надеждни вътрешни прегради в него за съпротива срещу вредните влияния. И когато на този млад човек се предложат наркотици, той да има вътрешната убеденост и сила да каже: "Не".

Това заяви президентът Румен Радев след края на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на което присъстваха лидерите на всички парламентарно представени партии, министри и шефове на службите. Тема на заседанието са рисковете и заплахите от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред младите хора и злоупотребата с тях. До заседанието на КСНС се стигна след поредица от случаи в последните два месеца на употреба от ученици на вейп устройства с наркотични вещества, довели и до смъртта на 14-годишно дете в Плевен.

Още: От вейповете до TikTok: Могат ли забраните да спрат зависимостите?

Държавният глава поздрави всички участници в КСНС - властта, службите, министрите, както и медиите и гражданското общество за повишения интерес и внимание към темата. От думите му се разбра, че са постигнати поредица от мерки и резултати от срещата - предстоят промени в нормативната база, законодателни мерки, актуализация на националната сратегия за младежта и др. Радев все пак подчерта - всяка промяна започва от семейството и дома и се обърна към гражданите:

"Уважаеми родители, не загърбвайте реалността, че рано или късно на нашите деца ще бъде предложен наркотик. Веднъж приели, няма гаранция, че ще се върнат към пълноценен живот. Говорете с тях, интересувайте се от тяхното свободно време. Колкото по-рано лично вие проведете разговора с вашите деца, толкова по-добре. Това не означава, че държавата абдикира и оставя проблема върху вашия гръб, напротив - днешния КСНС показва, че засилваме ролята на държавата в това застрашаващо бъдещето ни явление", каза емоционално той.

Снимка: БГНЕС

Какви са мерките?

След края на заседанието на КСНС от президентството публикуваха и списък с предложения към изпълнителната и законодателната власт, около които е постигнато обединение. Част от тях включват:

  1. Правителството да анализира и предложи на вниманието на НС промени в съществуващата нормативна база, вкл. и в НК и НПК при необходимост, с цел ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.
  2. Да се предприемат стъпки от страна на изпълнителната власт за подписване и ратифициране на Конвенцията MEDICRIME, създаваща регулация по отношение на производството и разпространението на фалшиви и забранени вещества.
  3. Кабинетът да предприеме засилен и непрекъснат контрол по прилагането на нормативните мерки за превенция и ограничаване производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.
  4. Кабинетът да подготви и приеме нова петгодишна Национална стратегия за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества и срещу незаконния трафик с наркотични вещества и прекурсори. Да се извърши преглед и при необходимост актуализация на Националната стратегия за младежта (2021-2030) и Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2034 г.), като се обърне особено внимание на превенцията и насърчаването нездравословен начин на живот.
  5. Правителството да разработи адекватни механизми за ефективна превенция чрез засилване на личната устойчивост на младите хора и укрепване на житейските им умения, за да изградят надеждни прегради срещу вредните влияния.
  6. Централната и местна власт да повишат своята ангажираност и да увеличат финансирането за създаване на условия за алтернативна заетост на децата – масов спорт, разнообразни форми на извънкласни занимания и младежки политики.
  7. Изпълнителната власт да извърши анализ на ефективността на съществуващите структури, занимаващи се с превенция на зависимостите сред младите хора и да предложи визия за тяхното оптимизиране и подобряване на координацията и взаимодействието. Да се предприемат мерки за повишаване на подготовката и мотивацията на кадрите, отговорни за превенцията и лечението на наркотични зависимости.

Още: Защо вейповете са опасни и какво съдържат? (ВИДЕО)

"Имаме шанс да се справим с това порочно явление", изрази надеждата си държавния глава. В изявлението след края на заседанието Радев обърна внимание: "Възрастовата граница на първия контакт с алкохол, цигари и наркотични вещества непрекъснато пада. Това тревожи и родителите, и всички нас, държавниците. Наред с познатите от години наркотици, на пазара се появяват все по-нови и непознати психоактивни вещества, с неясни ефекти върху организма. Расте търговията с наркотици по сайтове, голяма част от които се обслужват в чужбина", каза той.

Снимка: БГНЕС

"Не визираме само вейповете - около училищата свободно се продават наркотици, енергийни напитки, пуши се и се пие в дворовете на училищата. Редица нощни заведения, в които се употребява какво ли не, са пълни с непълнолетни. Наясно сме, че и най-добрите закони, ако няма сериозен контрол, имат минимален ефект. Имаме пълен консенсус, че и правителството, и парламента ще направят такива промени в нормативната база така, че държавата да се стовари с цялата си репресивна сила върху всички, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества и ограбват бъдещето на децата ни и на държавата ни. Тази битка ще бъде дълга и трудна", каза държавният глава.

В понеделник пък по време на конференция в НС стана ясно, че "Продължаваме промяната – Демократична България" ще внесе предложение за сформиране на временна комисия за предотвратяване на разпространението и употребата на наркотични и психоактивни вещества.

Шокиращи данни

В документа с доклада за заседанието на КСНС, който е в размер на 82 страници и с който Actualno.com разполага от 12 февруари, е записано: "Българският наркопазар е далеч под средните нива на ЕС, а употребата на наркотични вещества е далеч под средноевропейското ниво. Производството и отглеждането на канабис в България е ориентирано предимно към вътрешния пазар, а разпространението на хероин и кокаин са изцяло основани на трафик, преминаващ през страната ни. По отношение на разпространението, в България канабисът е с най-висок пазарен дял и най-голяма динамика при търговията, следван от метаамфетамина, амфетамина, кокаина и хероина. Употребата на нови психоактивни вещества - т.нар. дизайнерски наркотици, през последните години се повишава."

Още: Йотова за КСНС: Очаквам сериозни мерки относно разпространението на наркотици сред младежите

Любопитни са данните, които е предоставил в своя доклад министърът на здравеопазването Силви Кирилов до президентската администрация. В данните, с които Actualno.com разполага, са записани част от основните причини за това младите хора да посегнат към наркотиците:

Проучване на Националния център по обществено здраве пък показа, че почти 13% от населението у нас е употребило поне веднъж някакъв наркотик, като през последните 5 години употребата на тези вещества се е увеличила чувствително - с 30%. Парламентът подготвя и забрана за всички вейпове, като вече е одобрен и законопроект по темата на първо четене. Оказва се, че от началото на годината иззетите незаконни устройства от полицията са 40 000, а ГДБОП свали редица сайтове за незаконна продажба на нелегални вещества. Държавната агенция за закрила на детето вече започна кампания сред учениците за вредите от вейпове, райски газ и т.нар. дизайнерска дрога.

Има ли политика за младите?

В начерието на заседанието на КСНС от най-голямото обединение на младежки организации - Националния младежки форум стартира серия от срещи с институции и парламентарно представени партии, за да изрази позицията си по темата като Национален младежки съвет на България по Диалога на ЕС по въпросите на младежта.

От НМФ представиха и предварителен Анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България за периода 2010-2024 г. Данните, разкрити в анализа, показват тревожна картина на системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика.

Снимка: БГНЕС

Сред основните констатации на анализа са:

  • Недостатъчна институционална подкрепа – Дирекция „Младежки политики“ в Министерството на младежта и спорта е с намален капацитет и ресурс, което ограничава ефективността на държавната политика за младежта.
  • Забавяне и непрозрачност – Докладите за младежта системно се внасят със закъснение, а последният приет такъв е от 2019 г.
  • Липса на оценка на въздействието – До момента не е извършена окончателна оценка на Националната стратегия за младежта 2010-2020 г., което затруднява измерването на постигнатите резултати.
  • Несистемно финансиране – Националните програми за младежта се изпълняват непоследователно, с нередовни процедури за кандидатстване и дълги периоди на оценка на проектите.
  • Ограничено младежко участие – Националният консултативен съвет по въпросите за младежта и Общественият съвет не се използват ефективно за включване на младежките организации в процесите на вземане на решения.

Национален младежки форум призовава за спешни мерки за реформа, които да гарантират предвидимост, прозрачност, координация и реална ефективност на младежката политика в България.

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Въпросът с ресор "Младеж"

"Трябва да си дадем сметка, че социализацията минава през три стълба – семейството, училище и след това свободното време. Ние до момента нямаме данни какво се случва със свободното време на младите хора. Според данните 32% от младите хора са пушили вейпове и са употребявали подобни вещества заради скука, т.е. защото не знаят какво да правят в свободното си време. Ние в момента доста добре си партнираме с Министерството на младежта и спорта. Защо никой не потърси министерството да изкаже позиция по темата? Надяваме се, че на КСНС ще бъде постигнато съгласие, че младежта е приоритет. След това трябва да се погледне реално върху ситуацията. Ние сме направили подробен анализ в рамките на 40 страници, в който сме обобщили каква е ситуацията в сектора. На базата на него да се инициира дебат и разговор, защото Консултативният съвет няма как да вземе оперативните мерки. Те са на законодателно и оперативни ниво", посочи председателят на НМФ Атанас Радев.

Снимка: Пресцентър на ММС

Във връзка с публичния дискурс относно забраната за разпространение и употреба на вейповете, НМФ подчертава, че употребата на вейпове е следствие от по-дълбок проблем, а именно липсата на подходящи възможности за развитие и подкрепа на младите хора. Забранителни мерки могат да имат ефект, но те сами по себе си не решават основните причини, поради които младите хора прибягват до вредни навици. НМФ проведе срещи с председателя на Народното събрание Наталия Киселова и председателя на Комисията по въпросите на младежта и спорта Габриел Вълков, както и с представители на парламентарните групи на ПП-ДБ, ИТН и с началника на политическия кабинет на Президента – Гълъб Донев. Проведена бе и среща с ресорния министър на младежта и спорта Иван Пешев.

Основен фокус по време на всички разговори беше поставянето на приоритета “младеж” като ключов за политическия дневен ред на страната. От президентската администрация беше заявено, че ще настояват за нов подход към младежта, основан на данни и търсене на цялостна системна работа в посока на превенция, като тук ролята на младежките организации е ключова. Председателят на Народното събрание от своя страна заяви готовност да подпомогне представянето на анализа за състоянието на младежката политика, който НМФ изготвя, на съвместно заседание на Комисията по образованието и науката, Комисията по въпросите за младежта и спорта, Комисията по здравеопазването и Комисията по труда и социалната политика. НМФ разглежда поетия ангажимент като първа стъпка за откровен и честен разговор за реалното състояние на младежкия сектор днес.

Снимка: Пресцентър на НС

За Национален младежки форум, в ролята си на Национален младежки съвет на Република България, основен акцент в навечерието на КСНС трябва да бъде отговорността на държавата към младите хора, която се изразява в изследване на тяхното мнение, поведение и нужди, които дават основа за създаването на адекватна и ефективна политика за младите хора в държавата. "Вярваме, че темата трябва да бъде включена в дневния ред на обществото, заради значимостта на грижата за младите хора и осигуряването на подкрепяща среда в страната, която да дава възможности за развитие, а не заплахи за тяхното здраве. Младежката политика е насочена към свободното време на младите хора – Време е да се замислим какво прави държавата, за да подпомогне уползотворяването на това време и има ли кой да координира това от столицата до малките населени места из цялата страна", пишат от НМФ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес