Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова не пожела да отговори на неудобни въпроси, свързани с въвеждането на електронните винетки.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Тя беше попитана от парламентарната трибуна изнудвана ли е "Капш", фирмата-изпълнител по системата за електронните винетки да назначи определени подизпълнители. Аврамова заяви, че не е чувала за подобно нещо, а единствено е чела в "жълтата преса".
Тя не отговори също законни ли са рамките, на които трябва да бъдат монтирани кабелите. Друг въпрос, на който министърът не пожела да отговори, е дали е имало заповед за спиране на монтаж на терминали. Задаващият въпросите депутат от БСП Георги Свиленски, който е зам.-председател на транспортната комисия в парламента, запита още кой щe поемe отговорност за ръководенето на ТОЛ управлението. В крайна сметка червеният депутат обяви, че БСП внася сигнал до прокуратурата за възможен натиск върху "Капш", както и искане за изрично заседание на Народното събрание специално на тема "електронни винетки".
Аврамова направи хронологичен преглед на въвеждането на системата, като посочи колко важен приоритет е електронната винетка. Тя призна, че министерството не притежава необходимата специфична експертиза, което е породило проблемите при въвеждането на системата. По този повод тя разкри, че е потърсена е консултантска подкрепа от страна на Световната банка и се е стигнало до трансфер на знания.
"Проблемите бяха предимно технически и вече ги отстранихме", заяви тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Политиките за въвеждане на електронната винетка са елемент от процеса на въвеждане на електронно таксуване за използване на републиканската мрежа. На територията на Република България се въвежда смесена система, а именно за пътни превозни средства с обща маса по-малка или равна на 3.5 тона, електронна винетка и за пътни превозни средства над 3.5 тона електронно таксуване на база изминато разстояние или тол. С избора на изпълнител и сключването на договора на 15 януари 2018 г. процесът за въвеждане на електронното таксуване, за използване на републиканската мрежа беше фактически стартиран с първи приоритет въвеждане на електронната винетка“, обясни Аврамова
Свиленски остана крайно недоволен от липсата на конкретни отговори и отново повтори въпросите си. "Дали сме милиони на Световната банка за тези препоръки и виждаме какъв е резултатът", посочи той.