В престижния хотел Хилтън, Атлантическият клуб в България събра изявени личности от политическия, дипломатическия и обществения живот, за да отбележи с гордост три значими повода: 33 години от създаването си, две десетилетия от присъединяването на България в НАТО и 75-тата годишнина на Алианса.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Във форума "България-САЩ-НАТО: Съюзници в два века" взеха участие: председателят на Народното събрание Росен Желязков, президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси, посланикът на САЩ Н.Пр Кенет Мертен и директора на Фондация "Конрад Аденауер" Норберт Бекман.
Сред гостите на събитието бяха действащи и бивши депутати, министри и президенти, представители на академичната общност и висши офицери.
Още: Кенет Мертен: Все още анализираме ефекта от санкциите „Магнитски“ тук
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
В своето обръщение, Н.Пр Кенет Мертен възхвали Соломон Паси за неговата ключова роля по пътя на България към членство в Европейския съюз и НАТО. Той подчерта неуморната отдаденост на Паси към евроатлантическите ценности като движеща сила зад напредъка на България към иновации, растеж, регионална интеграция и глобално лидерство. „Соломон и Атлантическият клуб превърнаха членството в НАТО в национална кауза и не спряха, докато тази визия не се превърна в реалност.", сподели посланикът.
България се е утвърдила като надежден и ценен член на Алианса и лидер в регионалната сигурност, заяви посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен. По думите на посланика страната ни осигурява сигурността на източния фланг на алианса, както и на „стратегически важния Черноморски регион“. Мертен почерта, че България е домакин на много съвместни учения и е допринесла за ключови мисии на НАТО като мироопазващата в Косово и мисията за обучение в Ирак“.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
„В нашия поляризиран свят е важно да си напомняме това: има хора, които ще направят всичко, за да демонизират НАТО и да разпространяват ирационални страхове, които да обслужват техните интереси. Те не могат да променят фактите. А фактите са, че НАТО е бил и винаги ще бъде отбранителен съюз”, каза американският посланик.
„Членството на България в ЕС и НАТО бе не само вярна геополитическа посока на развитие, а дълбоко осъзнат избор на българския народ“, заяви председателят на парламента Росен Желязков.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: Паси се похвали с по-силно присъствие на Атлантическия клуб в парламента
„Свободата, мира и стабилността не могат да се приемат за даденост, те трябва да се зашитават по всяко време, особено в радикално влошената ситуацияна сигурност в Европа след руската агресия в Украйна, което доказа, че НАТО повече от всякога е важна за нашата сигурност и просперитет“, добави председателят на Народното събрание.
Според Паси България и Франция са двете страни, на които няма нужда да се обяснява какво е НАТО. Даде пример с „легендарните пръчки на хан Кубрат“, които не могат да бъдат счупени, когато са заедно, и посочи това за равно на мотото „Съединението прави силата“. Паси спомена и френския писател Александър Дюма и романа му „Тримата мускетари“, в който основен е девизът „Един за всички всички за един“. „С известно литературно приближение може да кажем, че хан Кубрат и Александър Дюма са кръстниците на НАТО“, заяви Соломон Паси.
Още: Атлантическият съвет на България иска закриването на Русский дом в София