Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Атанаска Дишева: Една дума стига за избора на главен прокурор - предрешен

14 ноември 2019, 17:35 часа • 25806 прочитания

Помолена да коментира с две думи направеният избор на Иван Гешев за главен прокурор, членът на ВСС съдия Атанаска Дишева бе лаконична: "Предрешен. Една стига". Припомняме, че Дишева се оказа главна действаща фигура в днешното заседание на ВСС, след като с нея и Гешев избухна скандал - какъв е той и каква е позицията на де факто новия главен прокурор, можете да си припомните в този материал!

Още: Борисов се отказа да е председател на външна комисия в парламента, предлага Фандъкова

Още: Министерството на финансите се оправда за "виртуалната опашка" на Дунав мост

Пояснявайки пред журналисти изложената от нея позиция при гласуването на кандидатурата на Гешев, тя категорично заяви, че не е говорила политически. "Изобщо не намирам говоренето си за политическо", каза тя и изрази недоумение от неодобрителните реплики към казаното от нея по време на заседанието. "Не знам защо се смята както от г-н Гешев, така и от другите членове на съвета, че когато се говори в негова подкрепа, това не е политическо говорене по едни и същи теми, а обратното - когато се говори против неговата кандидатура или позициите, които той изразява или вижданията, които има по едни или друг въпроси - това вече е политическо говорене", добави Дишева. 

"Има според мен процедурни нарушения, подробно се аргументираха, те бяха възприети от президента; има и възражения по същество относно качествата на кандидата, които за мен са свързани с неговите познания, основни конституционни принципи, правила, които са общи не само за българската правова държава, а и за правовите общества изобщо и с невъзможността му да ги прилага на практика, което е демонстрирано не само в последните няколко месеца, а няколко години в публичното пространство с негови изяви и поведение", обясни тя.

В отговор на журналистически въпрос как би работила с новоизбрания главен прокурор, ако президентът подпише указа за назначаването му, Дишева без колебание заяви, че би трябвало да може да работи с него и изтъкна, че е работила с предишния главен прокурор. "Аз се смятам за професионалист, въпреки твърденията за обратното и за политически нюанси в моята работа или в изявленията ми. Когато става въпрос за професионални въпроси, с каквито се занимава ВСС – за мен не би имало проблем, стига да не продължат бруталните заплахи, каквито аз днес получих няколко и от г-н Гешев, и от министъра на правосъдието, а косвено и от други членове на Съвета", каза още Дишева.

Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство

Още: МЕЧ са против помощта за Украйна

Пояснявайки защо днес се е почувствала заплашена, Дишева уточни: "Защото в момента съм член на ВСС и има още почти 3 години до края на мандата, а преди това бях съдия във ВАС и имам право да се върна там след края на мандата. Никога не съм заявявала, че желая да напусна работата си като съдия, нито да напусна ВСС, а днес без повод и конкретна причина г-н Гешев заяви, че от мен ще стане прекрасен общински съветник".

Дишева припомни, че по време на заседанието почти дословно е цитирала неговите думи, казани в почивката преди гласуването и коментира, че недоумява защо е преценил, че точно общински съветник трябва да стане. "Преди това каза, че ме очаква блестяща политическа кариера. Можеше например да каже, че бих могла да стана народен представител или министър, или някаква друга политическа фигура, но препращането към общинския съветник според мен беше препращане към кариерата на един бивш вече съдия, който не мълчеше", добави Дишева, визирайки Методи Лалов. Според нея това бил контекста на репликата на Гешев, направена в коридора в почивката.

Ето какво каза Дишева по повод друга реплика към нея – от министъра на правосъдието, свързана със съпруга ѝ: "Упреците, че съпругът ми е бил или е член на партия "Да, България" започнаха през април 2017 година, буквално на третия или четвъртия ден, след като подадох заявление за кандидатстване в процедурата за избор на членове на ВСС. Към онзи момент съпругът ми беше член на "Да България", преустанови членството си в средата на м. май, което, по негови твърдения, е свързано точно с преустановяване на упреците за политическа дейност към мен. Две години и половина след това, както днес сте чули, министърът на правосъдието попита дали съпругът ми е успял в изборите за общински съветник от листата на "Да, България". Той не се е кандидатирал от тази листа сега и не е член на тази политическа партия от повече от две години".

Дишева сподели, че възприема като форма на заплаха ваденето на една и съща тема, нямаща нищо общо с дебата – каквато е съпругът ѝ. "Членството в политическа партия на съпруг или съжител изобщо не би трябвало да представлява никакъв проблем за професионалното развитие на когото и да било", категорична е Дишева.

Още: Кабинетът "Желязков" тръгва с положителен рейтинг

Още: Цветелина Пенкова: България може да бъде двигател на индустриалното и енергийното бъдеще на Европа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес