"Трябва да имаме не мажоритарен, а кооперативен парламентаризъм. Това показва и структурата на сегашното Народно събрание - няма най-големи, има средни и по-малки партии. Нужен е консенсус не в името на властови компромиси, а в името на бъдещето на страната."
Това обяви депутатът от "Демократична България" Атанас Славов. По думите му реформаторските сили не срещат решителна подкрепа от избирателите и затова по определени теми трябва да се търсят широки мнозинства:
"Ние сме показали, че по важни теми можем да търсим и да намираме такива мнозинства в предходния парламент - и за подкрепата за Украйна, и за Северна Македония, и за промяна на конституцията (когато нарочната парламентарна комисия не заработи, защото опозицията отказа да се включи в нея)", напомни Славов.
Той отчете още, че част от привържениците на ДБ не могат да приемат разговори с политическите противници, но трябва да си дадат сметка, че с прости мажоритарни мнозинства сега няма как да се работи, а и изобщо не става дума за отстъпление от принципни позиции.
"Нито сме влизали в разговори с ГЕРБ, нито смятаме да влезем. Отказахме и предложението за среща с контактната група Росен Плевнелиев - Соломон Паси, защото е важно да се поеме политически ангажимент на най-високо ниво за съдебни реформи и за смяна на главния прокурор. Няма смисъл да се срещаме с хора, които иначе дълбоко уважаваме и които имат своят принос за евроатлантическата ориентация на страната, но нямат ясен мандат и не могат да поемат ангажименти", категоричен бе доц. Славов.
Той потвърди позицията на ДБ за непреодолими разминавания с ГЕРБ по въпроса за съдебната реформа и корупцията.
"ГЕРБ само експлоатира темата, но е готова на сериозни реформи", каза Славов пред Дарик радио.
ОЩЕ: Вежди Рашидов: Ако не се справям, ще се оттегля
Непримиримо е разминаването и с БСП по въпроса за оръжието за Украйна, проект за решение за което ДБ внесе още в първия ден на 48-ото НС. Славов напомни, че "Продължаваме промяната" в предходния парламент също е била против предоставянето на оръжие за Украйна, но вече е "за", както и ГЕРБ.
В проекта за решение на ДБ е заложен и принципът за замяна на старото съветско оръжие с модерно натовско, което може да се случи за броени месеци, както сочи опитът на други европейски страни.
Запитан за избора на председател на Народното събрание в петък, Славов отговори, че "Демократична България" е предлагала от първия до третия ден конструктивни решения. Първо, за ротационно председателство, а накрая е сондирала подкрепа за свой кандидат, но такава е била обещана само от ПП. Според Славов, председателят на парламента освен церемониалната функция и позицията на втори по ранг в държавата след президента, има сериозна функция при сформирането на дневния ред и организацията на работата на парламента.
"Когато председател е представител на силата, която не иска реформи в определени сектори, има риск законопроекти да бъдат оставяни за накрая, или темата за Украйна да бъде изтиквана назад и да не остава време", предупреди Славов и подчерта, че фигурата на Вежди Рашидов далеч не е безспорна - в миналото е бил забелязван в компанията на олигарси, а като министър на културата и като председател на парламентарната комисия по култура му е искана оставката.
"Не мисля, че той може да олицетвори желанието за промяна у обществото, но явно бе единствено възможният вариант. ДБ не подкрепи Рашидов", напомни Славов.
ОЩЕ: Асен Василев: След избора на председател Бойко Борисов ще продължи да диктува правилата в парламента