"Бюджетът за 2023 г. е изпълним в този му вид, успяхме да защитим голяма част от мерките, които са свързани със събирането на приходите, а разходната част е съвсем разумно направена." Това каза в предаването „На фокус“ по Нова телевизия министърът на финансите Асен Василев.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Със сигурност не е бюджет тип „затягане на коланите“, но е един съвсем нормален бюджет, в който всяка сфера е финансирана, добави министърът. Общо около 250 млн. лв. допълнително са отделени за увеличение на заплати в различни сектори, каза Василев.
Асен Василев ще предложи 9% ДДС за туроператори и хотели и за 2024 г.
"Въпросът не е дали бюджетът е раздут, или не. Въпросът е какво получаваме насреща. Давам ви пример – вдигаме заплатите в МВР с 10 %, даваме 150 млн. лв. повече. Какво ще получат българските граждани насреща? Ще получим ли камери в селата? Ще получим ли патрули? Ще получим ли по-добро опазване на сигурността, така че да не се продават наркотици по дискотеките и около училищата? Ще получим ли по-добра сигурност? И тъй като на тези въпроси не беше отговорено, в проекта на бюджет не фигурираха тези средства за МВР. Парламентът е решил, че въпреки че няма отговор на тези въпроси, те са готови да дадат допълнително средства на системата на МВР", посочи финансовият министър.
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
Още: Тома Биков нападна Асен Василев за парите за култура
"Бюджетът е в рамките на 3-процентния дефицит, заложени са всички основни политики. Заложени са над осем млрд. за капиталови разходи. Подкрепени са всички сфери, в това число, въпреки че има някои брожения, и в сферата на културата", заяви Василев. По думите му бюджетът за култура не е намален, напротив, по-висок е спрямо 2022 г.
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
"През 2021 г. бюджетът за култура беше 240 млн. лв. За 2022 г. им дадохме 340 млн. лв., което беше драстично увеличение. Те не успяха да ги използват и върнаха 40 млн. лв. обратно. Тази година са предвидени 357 млн. лв., обясни Василев. „Но както винаги съм казвал: „пари в торба не се дават“. Трябва да има ясна идея тези средства за какво ще се използват“, коментира още финансовият министър. Нашата култура, в голямата си степен, като институция е от последните години на тоталитаризма, където се даваха едни пари безотчетно, за да може всичко да е спокойно и да се словославят управляващите", според Василев.
Василев ще предложи на кабинета смяната на държавния представител в „Лукойл“
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
"Финансовият министър заяви още, че служебното правителство не е започнало предоговарянето на някои клаузи по Плана за възстановяване и устойчивост. Няма нищо ново, договорено с Брюксел, на базата на решението на парламента. И сега ние трябва в много кратки срокове – август и септември – да приключим това предоговаряне. Освен това имаше ненаписани закони. Сега тепърва Законът за енергетиката, който е един от основните закони за второто плащане по Плана за възстановяване, излиза на обществено обсъждане", добави Василев.
"В бюджета е предвидено, че второто плащане по Плана трябва да дойде до края на годината, което означава, че до края на септември трябва да бъде прието законодателството", каза още министърът.
Още: Асен Василев: Противник съм на диференцираните данъчни ставки