Румен Радев, в речта си след клетвата му за втори мандат, намекна за президентска република, заяви политологът Антоний Тодоров пред БНТ.
„Изказването на Румен Радев за втория му мандат беше визионерско, като говореше за бъдещето за това, че аудиторията трябва да види бъдещето на България по начина, който той си го представя. Имаше намек за президентска република“.
По думите му президентът нямало да говори за времето навън или да мине една кратка реч, с която да поздрави за оказаното високо доверие и да пожелае дълговечен път в бъдещето.
Той не е видял намек властта на президента да се разшири, а насърчаване на гражданското участие в управлението. Не може да се ограничи гражданското участие в управлението с референдум. Референдумът е като скалпела – нещо, което може да помогне, но и нещо, което може да навреди, посочи Тодоров.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Според него истинско гражданко участие в управлението трябва да има всекидневно, а не само, когато някои ги привика. Какъв очакваме да бъде нашият президент? Една кукла, която ни представлява, изглежда добре висок, строен, да посреща или да изпраща делегации ли? Президентът е политическа фигура и какво да прави, когато се изправя срещу конфликт за нещо безобразно. Трябва да ги помири ли?, запита Тодоров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Политическият психолог проф. Антоанета Христова, която също присъства в студиото на БНТ каза, че президентът Румен Радев не успя да изпълни своите задачи като балансьор и медиатор на конфликти. Обществото ни нямало да бъде поляризирано, настроено едно срещу друго, ако президентът изпълнявал своите функции.
По думите ѝ не се стига до мир, когато има конфликт. Може да се стигне до предсрочни избори, но президентът трябва да може да сложи разговора на масата, а не конфликтите да се задълбочават, настоя още проф. Антоанета Христова.