Ремонтът на двата наказателни кодекса поставя въпроси за взаимодействието между съдебна, изпълнителна и законодателна власт. Това каза за Радио „Фокус“ бившият министър на правосъдието и председател на Наказателната колегия на Софийския градски съд Антон Станков.
"Винаги е имало недоволство от страната на прокуратура, особено за НПК по отношение на формализъм, но именно формализма е това, което ни пази", коментира той. Според него трябва да има мораториум върху промените в законодателството.
"Това е един от въпросите, които следва да бъдат обсъдени и видени от обществото, защото Прокуратурата сама по себе си няма законодателна инициатива, а органите, с които би могла да контактува са или МС, като вносител, или група народни представители. Това поставя въпросът за отношенията с изпълнителната власт и бие на очи“, каза той.
Антон Станков каза още, че в България няма стабилно законодателство. Що се отнася до нов Наказателен кодекс, трябва да се знае, че именно той дефинира, какво е престъпление и това кои престъпления как да се наказват. Обществена нужда от нов кодекс има, смята още той. НПК е най-осакатеният и най-често променян закон. Някой трябва да вкара в единство Наказателни кодекс и Наказателно процесуалния, за да може наказателната политика в държавата да придобие по-ясни измерения. Действащият Наказателен кодекс е от 1968 година и за неговата направа са работели опитни ерудити. Според Станков у нас липсва просветителска дейност.
"Не може да се очаква добро поведение от граждани, на които законите не са им обяснени, а това е неглижирано от държавата в продължение на години", каза още Станков.