"Факт е, че номинирането на Иван Гешев с такова единодушие не е прецедент, но мен ме подразни тази безалтернативност. За мен следващия главен прокурор трябва да е реформатор. Прави впечатление, че в последните месеци прокуратурата активизира имиджово дейността си. В същото време съм критично настроен към този избор, защото голяма част от упреците към съдебната власт са към прокуратурата." Това каза бившият министър на правосъдието Антон Станков в интервю за bTV.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Спорен Станков бъдещият главен прокурор ще има и политически задачи: "За пример мога да дам влизането в Шенген, създаването на европейска прокуратура, отношенията със САЩ. Всичко това е политика. Не му завиждам на следващия главен прокурор. Категорично изборът на главния прокурор е политически."
Според бившият председател на Етичната комисия към ВСС Ясен Тодоров подобно единодушие не е прецедент.
"И преди е имало номиниране на главен прокурор, дори с повече гласове. В момента Иван Гешев е подкрепен от 11 души, което означава, че трябва да получи още 6 гласа и изборът му съвсем не е сигурен. Има още две заседания на ВСС, на които могат да се издигнат кандидатури. Няма гаранции, че Иван Гешев ще стане главен прокурор", каза Тодоров.
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
По думите му "тази номинация идва от прокурорската колегия във ВСС. Аз я приветствам. Тя ще спомогне и за развитието на много млади прокурори, които ще имат за пример Гешев, който започва от най-ниските нива и сега може да бъде избран за главен прокурор. Изборът на главен прокурор е професионален и няма нищо политическо при него."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?