Рестриктивните мерки срещу българските граждани и журналисти остават в сила в Република Северна Македония, независимо от това кой е на власт там. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев по повод на инцидента с екип на Информационна Агенция БГНЕС, който не беше допуснат днес в Северна Македония.
Още: Общините с натиск върху държавата за тока и за общинските заплати - може да няма заплати
Още: МВР не видя проблем, че синът на Атанас Илков работи във ведомството
„Нашите съседи, независимо дали СДСМ или ДПМНЕ са на власт, продължават с репресивните мерки спрямо български граждани, било то журналисти, политици или представители на гражданското общество. Днес без никакви адекватни аргументи са спрени журналисти на БГНЕС на границата с РСМ и не са били допуснати да преминат“, написа Андрей Ковачев в профила си в социалната мрежа.
Той подчерта, че тези рестриктивни мерки са строго селективни само срещу български граждани и журналисти. „Убеден съм, че сръбски журналисти, например, никога няма да бъдат върнати. Такова поведение е недопустимо от страна на демократична държава. Селективно прилагани ограничения за акредитация и разрешение за влизане на територията на страна-кандидат за ЕС не могат да съществуват в демократичния свят“, категоричен е евродепутатът от Европейската народна партия/ГЕРБ-СДС. Ковачев обеща да запознае Европейската комисия и Европейския съвет с този пореден репресивен случай срещу България.
Още: Преговорите за правителство продължават и днес
Още: БСП организира дискусия „Ред, законност и сигурност на пътя“
По-рано днес граничната полиция на Северна Македония не допусна на територията на страната и върна обратно екипа на Агенция БГНЕС – Антон Станков и Велислав Илиев.
Още: Андрей Ковачев от Страсбург: Договорът между България и РСМ не се изпълнява
Още: Парламентът изслушва премиера Главчев за старостилната църква
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
След многократно отиване и връщане до сградата на ГКПП „Делчево“ /Станке Лисичково от българска страна – бел.ред./ дежурният полицай отказа да допусне влизането на екипа с мотива, че „нямал разрешение от министерството на информацията в Скопие“. Същият екип от началото на годината е посещавал многократно РСМ, без да има специални акредитации или друг вид разрешения от министерството на информацията. След продължителна „проверка“ смутените гранични полицаи на ГКПП „Делчево“ обясниха на екипа на БГНЕС, че „първо трябва да отправи искане до министерството на външните работи на България, което след преценка, трябва да се обърне към македонското министерство на информацията, което след това да реши дали да ни даде акредитация“. На европейския континент подобни практики за възпрепятстване на работата на журналистите съществуват само на територията на Беларус.
Още: Ковачев: РСМ не изпълняват договора с нас, а условията в него вече са европейски
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Това не е първият подобен инцидент за недопускане на български журналисти в РСМ. Тази практика бе въведена първо по времето на Бранко Цървенковски, а рязко ескалира по време на предишното управление, когато десетки български журналисти не бяха допуснати да отразят годишнината от раждането на Гоце Делчев. Тогава мотивът беше „спиране на тока“, но на другия ден вътрешният министър Оливер Спасовски награди полицаите за отлично свършена работа.