„В Плана за възстановяване и устойчивост нещата не са нито в полза на земеделците, нито в полза на България и на климатичните промени. Този план е свързан със зелената сделка и става въпрос за устойчивост на земеделските стопанства и за възстановяването на стопанствата от тази криза. Предвидените 850 милиона лева само за една фирма - „Напоителни системи“, за нас е изключително порочна практика.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Албена Симеонова от Българска асоциация „Биопродукти“, биопроизводител и депутат от „Демократична България“ в 45-ото Народно събрание. Тя се позова на препоръки на Световната банка за закриване на въпросната структура.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
„Много лесно се източват парите от бетон и тръби. Не искаме да кажем да няма за напояване, но трябва да се заложи на модернизацията“, заяви Симеонова.
Албена Симеонова смята, че в рамките на двата месеца мандат на служебния кабинет земеделският министър има възможност да преструктурира вътрешно бюджета на Плана за възстановяване.
„От тези 850 милиона има достатъчно за всякакви мерки, които ще помогнат да се възстанови бизнесът на фермерите и той да стане устойчив.“
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Относно спорния по думите й прием по инвестиционните мерки Симеонова отбеляза, че става въпрос за много сериозна сума, а критериите и условията за кандидатстване са били приети твърде набързо. От бранша се опасяват, че „това е направено в интерес на някой не без помощта на консултантските организации“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Да се удължи срокът за прием или да се спре тази мярка и да се доработи, ще настояват браншовите организации, поясни Симеонова преди днешната среща на служебния министър на земеделието проф. Христо Бозуков с браншови организации от сектора на зеленчукопроизводството, производството на плодове, пчеларството, животновъдството, биопроизводството и производството на етерично-маслени продукти.
Според Албена Симеонова тези сектори страдат най-сериозно – „и от кризата, в която сме, и перманентно“.
„Иска ни се да се променят нещата в полза на малкия, на средния, на фамилния фермер и на тези сектори, чувствителни“, коментира Албена Симеонова.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург