Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене

08 януари 2025, 18:35 часа • 1082 прочитания

С пълно мнозинство депутатите от 51-ото Народно събрание приеха на първо четене 5 законопроекта за промени в Изборния кодекс. Това се случи само ден след като текстовете бяха приети от правната комисия и както вчера, така и днес - промените в изборните правила се оказаха по-важни и се разгледаха преди спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Набързо и почти без дебати всички законопроекти бяха приети и предстои разглеждането им на второ четене. Вчера (8 януари) Рая Назарян от ГЕРБ даде да се разбере, че след приемане на текстовете на първо четене ще бъде предложено формирането на работна група, която да работи по промените в изборното законодателство.

Законопроектите

"Има такъв народ" предлагат промяна в начина на изготвяне на избирателните списъци, промяна на вида на машинното гласуване; създаване на преброителни комисии и отлагане влизането в сила на създаването на избирателен район в чужбина. Текстовете бяха приети с 202 гласа "за", 8 "против" и 9 "въздържали се". Още: Преговорите за правителство се подновяват, но Желязков остава кандидат за премиер

Законопроектът за промени в Изборния кодекс, внесен от проруската партия "Възраждане", предвижда премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува. Предлага се още в държави извън ЕС да се образуват до 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава. Идеите бяха приети с беше приет със 171 гласа "за", 45 "против" и един "въздържал се". Още: Лъжичката катран в кацата с мед, наречена Изборен кодекс на "Възраждане"

Включени са промени по отношение на критериите за избор на членове на Централната избирателна комисия (ЦИК), свързани с техния управленски и професионален опит и изисквайки политическа необвързаност - липса на заемани партийни функции или активна политическа дейност в период от три години. Друго предложение е да отпаднат номерата в бюлетините, да останат само имената на партиите и коалициите. 

БСП пък предлагат регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, за да бъдат изчиствани "мъртвите души". От БСП заявиха, че промените се налагат заради редица нарушения в последните избори. Със "за" за проекта гласуваха 200 народни представители, трима се обявиха "против", а 15 депутати гласуваха с "въздържал се".

От коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" също предлагат да бъдат въведени преброителни центрове или преброителни комисии. Така ще бъдат преодолявани редица недостатъци, мотивираха се вносителите. Друго предложение е връщане на машинния протокол. Още: "Възраждане" предлага да има до 20 изборни секции в Турция и Англия

Да се въведат нов вид сканиращи машини за сканиране на бюлетините и така да се стигне до по-малък брой невалидни бюлетини. Начинът, по който ще става избирането на членовете на ЦИК също е сред предложенията на ПП-ДБ. Друга идея е свързана с актуализиране на избирателни списъци.

Законопроектът на "Демократична България" получи нужната подкрепа. 174 народни представител гласуваха "за", 37 "против" и 9 "въздържали се". Предложенията за промени в Изборния кодекс, внесени от "Продължаваме промяната", също бяха приети със 172 гласа "за", 39 "против" и 6 "въздържал се". 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес