Политиката на България спрямо Северна Македония е провал, а преименуването на 24 май - катастрофа. Това заяви категорично лидерът на АБВ-Младежи д-р Пламена Заячка пред журналисти.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
От регионален лидер, България се превърна в изолирана държава, посочи Заячка и отбеляза, че спирайки преговорния процес на Македония за присъединяване към ЕС, спираме и Албания. "Разваляме си отношенията с две съседни страни на Балканите - това, ако не е провал, как иначе може да се окачестви", добави тя.
"Това са провалени отношения не само със Северна Македония, това е проваленият приоритет на председателството на България на Съвета на ЕС", отбеляза още Заячка. "Приоритетът беше интеграцията на Западните Балкани. Две години по късно няма и помен от тази интеграция. Провалена политика", заключи лидерът на АБВ- Младежи.
Като катастрофа и трагедия определи Заячка решението на парламента за преименуване на 24 май. Неприемливо е "институцията с най-ниско обществено доверие да преименува и пренаписва историята", подчерта тя и припомни как стана поправката в Кодекса на труда, с която се преименува празника с пoдкрeпaтa нa дeпутaтитe oт ГEРБ, Oбeдинeни пaтриoти и ВOЛЯ. С преименуването на 24 май, те дават директно основания в Северна Македония да празнуват Ден на македонската писменост, коментира лидерът на младежката организация на АБВ.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
"Това предложение беше прието от Комисията по труда и социалната политика - комисия в състав от 11 члена, които по професия са четирима лекари, трима икономисти, двама инженери и вносителят, който е без професия", изтъкна още Заячка и ги упрекна, че са пренебрегнали експертизата на институциите, които се занимават с въпросите на българския език.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
"Това е едно политическо решение, което от една страна показва, че патриотите държат Македония да не влиза в ЕС, за да могат да продължат да продават паспортите си за европейско гражданство чрез България и второ, им показва с тропането по масата как целта им е да си втвърдят електората", обобщи Заячка.
По адрес на другите, приели и подкрепили предложението - парламентарната група на "Воля", лидерът на младежката организация на АБВ заяви че са "патерица на ГЕРБ, която се бори за мястото на "Атака" в кабинет "Обединени патриоти" 2 и коментира, че при всички положения проличава ясно отстояване на партийния, но не и на националния интерес.