Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

18 000 устройства трябват за машинно гласуване, а хартиената бюлетина скоро няма да отпадне

31 януари 2017, 09:30 часа • 1823 прочитания

Една част от Комисията подкрепи становището, че трябва да има машинно гласуване в 500 секции. В друга част от Комисията застъпиха становище, че трябва да има машинно гласуване във всички избирателни секции. Също така имаше становище, че машинното гласуване е предвидено от законодателя при редовни избори, когато ще има технологично време за осигуряването на машините.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Това стана ясно от думите на говорителя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова в ефира на БНТ по въпроса дали ще има машинно гласуване във всички над 12 000 секции в страната на предстоящите предсрочни парламентарни избори.

Законодателят не е имал предвид вероятно, че при предсрочни избори няма да има време за подготовка с машинно гласуване, коментира още Нейкова. По думите й ако съдът приеме жалбата срещу ЦИК за основателна и отхвърли решението на комисията, ЦИК трябва да обяви обществена поръчка за машини за изборите.

Actualno.com припомня, че преди два дни от политическата формация на Радан Кънев "Нова република" внесоха жалба заради решението на комисията машинното гласуване да се проведе само в 500 избирателни секции в страната вместо във всички над 12 000.

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Важни срокове преди изборите

Партиите и коалициите се регистрират от 2 февруари, а крайният срок е 8 февруари, уточни Нейкова.

Срокът за регистриране на листите с кандидати за народни представители е до 23 февруари. Този процес ще започне след назначаването на Районните избирателни комисии. На 24 или 25 февруари ще започне предизборната кампания.

Избирателите нека да не чакат последния момент, за да отидат да гласуват в изборния ден, призова говорителят на ЦИК.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

По отношение на гласуването извън страната аз бих препоръчала на избирателите да подадат по електронен път заявление за гласуване извън страната. Срокът е 28 февруари. Подавайки такова заявление, избирателят ще бъде включен в списъка за гласуване извън страната. Така няма да се губи време в самия изборен ден да се вписват данните му в избирателния списък. Заявление за гласуване може да се подаде и в съответното дипломатическо или консулско представителство на хартиен носител, стана ясно от думите на Камелия Нейкова.

Гласуването на българските граждани извън страната е част от разяснителната кампания на Централната избирателна комисия. Изключително важно е всеки български гражданин, който желае да гласува, да бъде информиран, отбеляза Нейкова.

И на тези избори, че има квадратче "Не подкрепям никого". То ще се брои за действителен глас, но той не участва в разпределението на действителните гласове за партии или коалиции.

Гласовете от чужбина ще се разпределят както досега, коментира още Камелия Нейкова от ЦИК.

 Машинно гласуване -"Да" или "Не"?

Според изборния експерт проф. Димитър Димитров промяната на времето в деня на изборите не е проблем. В ранните часове обикновено гласува много малка група от избиратели.

Машинното гласуване е абсолютно необходимо за страни като САЩ, където има около 6000 избиратели в секции. Същото се отнася за Индия, за Бразилия и за някои африкански страни. Броят на избирателите за секция у нас е в пъти по-малък от тези в Щатите, стана ясно още от думите на Димитров.

Това, което трябва да направим, е да изчакаме решението на Върховния административен съд. Ясно е, че тотално машинно гласуване на 26 март няма да има. Тъй като трябват 18 000 машини за всички секции. Няма и технологично време това да се извърши, стана ясно от думите и на изборния експерт проф. Михаил Константинов.

С 500 машини беше гласувано на последните избори. Около 45 000 - 50 000 гласа бяха подадени с тези машини, каза той. От машинното гласуване комисиите преписват на ръка от машинните, а после вписват резултатите в хартиен протокол, разясни Константинов.

Хартиеното гласуване в обозримо бъдеще няма да отпадне, докато в село Гинци има баба Гинка, която се страхува да пипне компютър, за да не я хване тока, образно описа ситуацията проф. Константинов.

Най-много се купува и продава на местни избори. Там с един глас може да купиш кмета. По-малко се купуват гласове на парламентарни избори. Ще видим едно средно купуване на гласове. На президентски избори най-малко се купува, защото там трябва да ги купиш на тон, коментира още Михаил Константинов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес