Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравните работници в МБАЛ "Св. Мина" в стачна готовност, започват преговори с НЗОК

22 юли 2020, 08:05 часа • 2890 прочитания

Работниците в МБАЛ "Св. Мина" в Пловдив са в стачна готовност. Добрата новина, че проблемът с недостига на персонал в болницата е почти решен. От днес там работят нов лекар и медицинска сестра. Остава обаче финансовият проблем. От две седмици по решение на Кризисния щаб в общинската болница е открито COVID отделение, в което в момента се лекуват 21 пациенти. За тях обаче лечебницата не получава средства от РЗОК. По изчисления на касата 167 лв. на ден е лечението на болен от коронавирус, средства, които е момента се покриват от болницата. Днес предстоят преговори с управителя на НЗОК за решаване на проблема, който е свързан с лимита на болницата. Това стана ясно от пряко включване в ефира на БНТ от Пловдив.

Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив

Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост

Двама лекари и две сестри - отделението за COVID-19 в голяма пловдивска болница

"Лимитът е образно казано обемът дейност, който НЗОК трябва да закупи за месец. Стойността му в момента е 311 000 лв. на месец, те практически не стигат за заплати и контрагенти – задължителни договори. Още повече е недостатъчно при поддържане на допълнително COVID отделение. Реалният капацитет на болницата при сегашните й възможности е между 450 и 500 хиляди лева на месец", обясни управителят на "Св. Мина" проф. Петър Петров

Здравните работници са готови на стачни действия.

Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“

Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив

"Стачна готовност на работниците в болницата от вчера. Не искаме проблемът на болницата да бъде отлаган и развиван във времето. Следващият месец, другото тримесечие, септември, октомври. Проблемът ни трябва да бъде решен днес, защото тези хора работят всеотдайно, на ръба на силите си и нямат време да чакат. Защото нито епидемията чака, нито хората могат евче да чакат. Протестите са втората стъпка от нашите действия", заяви Флора Димитрова, акушер в болницата и председател на КТ Подкрепа.

Оказва се, че програмата за 1000 лв. бонус за медици на първа линия е приключила и болницата не може да кандидатства вече по програмата, а консумативите в COVID отделението са на изчерпване.

"За момента все още имаме всичко необходимо, но ако продължаваме с тези темпове – скоро консумативи и лекарства ще бъдат изчерпани. При нас са настанени 21 болни, имаме ресурси за още 2-3 дни. За тези болни не получаваме средства. Поема ги болницата. Днес започва да работи още един колега и една сестра, мисля, че ще можем да се справим от тази гледна точка.", обвяви ръководителят на звеното д-р Пламен Павлов.

Директорът на болницата е закрил част от другите легла в лечебницата, за да пренасочи финанси към това отделение. Преди дни това беше съветът, получен от РЗОК към болницата. Вместо да се преразгледа сметката на лечебницата, да се реорганизират ресурсите й.

Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян

Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив

"Заявили сме исканията и нуждите на болницата пред Кризисния щаб и общината. Отказани са ни поради нормативен характер. Лимитите са определени на база миналата година. Но тогава заработките са били ниски, защото хората са се ограничавали в този обем на дейност, който се знае, че НЗОК ще изкупи от тях, обясни проф. Петров.

Преговори с НЗОК вървят, обяви д-р Калин Калинов – директор Здравеопазване, община Пловдив.

"Преговаряме с РЗОК И НЗОК. Лимитирането е наистина несправедливо, то е много отдавна и благодарение на това са натрупани финансовите проблеми на болницата. Хората искат да им бъде заплатено само това, което могат да заработят. Повече от видна е драстичната разлика в заплащането на различните болници. Общинското здравеопазване получава едва 8%, 45 % отива в частните болници и едва 34% отиват за държавните. Това са 14 общински заведения, а във всяка община именно те са гръбнакът на здравеопазването.", каза той.

От НЗОК в Пловдив коментират, че са само второстепенен орган и изпълняват решенията на НЗОК. Лимитът на болницата може да бъде надвишен само с 5% за сметка на следващия месец. През септември болницата може да поиска увеличение на средствата, ще последва анализ от страна на регионалната каса, която ще отправи своята препоръка към НЗОК, която ще реши.

"Бях потърсен от директора на РЗОК и поканен на среща с управителя на НЗОК, която ще бъде днес в 12ч. Очаквам преговори и да бъде чут истинския проблем на болницата. Да се отнесат конструктивно и да го решим", обяви началникът на общинската болница. 

Тъй като общината е с принципал на лечебницата, на сесия на общинския съвет на Пловдив днес ще бъде взето решение за отпускане на безлихвен заем в размер на 270 хиляди лева в помощ на лечебницата.

Двама лекари и две сестри - отделението за COVID-19 в голяма пловдивска болница

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес