Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Студенти доброволци заместват болни учители в Пловдив

17 ноември 2020, 18:20 часа • 2733 прочитания

Четирима студенти от Пловдивския университет започнаха работа като учители в Основно училище „Княз Александър Първи“ в Пловдив. Двама от тях се включиха на мястото на заболели преподаватели по български и английски език, а другите двама са начални педагози. Студентите откликнаха на призива на директорката Анета Вълева за помощ.

Миналата седмица Вълева изпрати доклад до просветния министър с искане учениците от 5 до 7 клас да преминат онлайн. “Точно в този момент имахме две колежки с положителни проби и два карантинирани класа. Имаше и болни учители и с други диагнози - общо 9 души. Трябваше спешно да потърся решение, защото в противен случай системата щеше наистина да рухне”, обясни пред 24plovdiv.bg Вълева. Тя се обърнала към Пловдивския университет, които светкавично се отзовали и изпратили свои студенти.

„Младите колеги са завършили семестриално. Не са се дипломирали, но са пълноправни учители”, допълни директорката. В „Княз Александър Първи“ 70 учители преподават на 964 деца. В момента онлайн се обучават 555 деца. Анета Вълева смята, че електронното обучение е наложително по време на пандемия, но по принцип не е удачно, особено за най-малките. Учениците от 1-ви до 4-ти клас продължават да ходят. „Сред най-малките няма и много заболели. Реално те са само приносители на вируса, но не боледуват”, подчерта тя.

Общата психоза се е отразила и на някои от родителите, които са подали заявления за преминаване в електронна среда, но все още те са единици. Според Вълева онлайн обучението има редица слабости. Учебните часове в дигитална среда са по 30 минути, от които поне 10 минават, докато се настроят устройствата. При най-малките пък заниманията са от по 20 минути, а на тях им отнема още повече време да се организират. При това е задължително е с тях да има родител, иначе не могат да се справят с устройствата. “Вторият е недостатък е, че непрекъснато говорим как децата трябва по-малко време да стоят пред екраните и мобилните устройства, защото това влияе на физическото и психическото им здраве. Искаме по-малко време да са с телефоните, а сега ги слагаме от 9 до 13 часа пред компютъра”, подчерта директорката. Тя е категорична, че живата връзка с децата не може да се сравни с електронната.

“Вредата от липсата на социални контакти за децата по време на локдауните също не е за игнориране”, каза още Вълева. По думите й се върви към динамичен и гъвкав подход, при който едните ученици са онлайн, а другите учат в присъствена форма. “Това изисква много стегната организация, което безспорно ще натовари учителите”, отбеляза директорката. И посочи, че подобно на лекарите, и учителите работят на първа линия с най-висок риск от заразяване.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес